08.03.2018 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 8 marca 2018 r., sygn. II PK 8/17

Za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa uznać należy przywrócenie do pracy pracownika, którego zawinione zachowania, ujawnione po rozwiązaniu stosunku pracy, obiektywnie stanowią uzasadnioną podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Sprzeciwiają się temu również zasady współżycia społecznego. Zasady sprawiedliwości, słuszności i poszanowania pracy załogi nie pozwalają na włączenie do zespołu pracowników osoby, która, działając wbrew istotnym interesom zakładu pracy czy wręcz na jego szkodę, niszczyła lub istotnie uszczuplała wspólny dorobek osiągany uczciwą pracą pozostałych pracowników.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (przewodniczący)

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa H. M. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w W. o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy i odsetki, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 marca 2018 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 11 sierpnia 2016 r., sygn. akt XXI Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Pozwem z dnia 28 września 2012 r. powódka H. M. wniosła o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach w pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej "P." w W. oraz zasądzenie od strony pozwanej wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy.

Wyrokiem z 23 grudnia 2015 r. Sąd Rejonowy w W. w punkcie pierwszym -przywrócił powódkę do pracy u pozwanej na poprzednich warunkach pracy i płacy; w punkcie drugim - zasądził od pozwanej na rzecz powódki kwotę 10.470 zł brutto miesięcznie tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy od 18 września 2012 r. do 15 grudnia 2015 r. pod warunkiem podjęcia pracy w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku; w punkcie trzecim - oddalił powództwo o wynagrodzenie w pozostałej części; w punkcie czwartym - umorzył postępowanie w zakresie roszczenia o odsetki; w punkcie piątym - zasądził od pozwanej na rzecz powódki kwotę 5.400 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty