Wyrok SN z dnia 22 czerwca 2016 r., sygn. III PK 118/15
1. Praca w godzinach nadliczbowych bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia jest możliwa w sytuacjach o charakterze wyjątkowym, okazjonalnym i sporadycznym. Jeżeli więc praca jest wykonywana stale ponad ustawowy czas pracy osób zajmujących kierownicze stanowiska (a tych osób również dotyczą normy czasu pracy wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów ustawowych o charakterze gwarancyjnym), to przepis art.1514 § 1 k.p. nie ma zastosowania.
2. To pracodawca jest zobowiązany nie tylko zatrudnić pracownika zgodnie z ustalonym rodzajem pracy i we właściwym miejscu, ale także w stosownym wymiarze i rozkładzie czasu pracy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef lwulski (przewodniczący)
SSN Dawid Miąsik
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa M. K. przeciwko V. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 22 czerwca 2016 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 10 kwietnia 2015 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód M. K. domagał się zasądzenia od pozwanej V. Spółki z o.o. w K. kwoty 49.189,33 zł tytułem wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Sąd Rejonowy w K. wyrokiem z dnia 9 października 2014 r. zasądził od pozwanej Spółki na rzecz powoda łączną kwotę 40.318,57 zł z ustawowymi odsetkami od daty wymagalności poszczególnych kwot składających się na wymieniona wcześniej kwotę tytułem wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych za okres od kwietnia 2009 r. do listopada 2011 r.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód, będąc zatrudniony w oddziale pozwanej w S. na stanowisku kierownika, codziennie świadczył tam pracę w wymiarze co najmniej 10 godzin od poniedziałku do piątku, a ponadto w soboty od godz. 6.00 do godz. 13.00, nie mając za to dni wolnych od pracy ani też dodatkowego wynagrodzenia. Ponadto, Sąd Rejonowy ustalił, że powód poza czynnościami kierownika wykonywał także prace należące do szeregowych pracowników, obsługiwał bowiem kasę oraz wydawał towar.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty