26.01.2011 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. I PK 144/10

Zakładową organizacją związkową w rozumieniu przepisów ustawy o związkach zawodowych jest tylko taka podstawowa jednostka organizacyjna związku zawodowego, która jako jedyna organizacja tego związku zakresem swojego działania obejmuje cały zakład pracy (art. 3 k.p.). W przypadku przekształceń zakładu związek zawodowy działający w zakładzie pracy nie ma obowiązku zmiany swojej struktury organizacyjnej, ale nie zmienia to tego, że zakładową organizacją związkową w rozumieniu prawa jest tylko jednostka organizacyjna spełniająca powyższy warunek.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Józef Iwulski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogusław Cudowski

SSA Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa K. L. przeciwko Kompanii Węglowej Spółce Akcyjnej w K. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 26 stycznia 2011 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 10 grudnia 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną i odstępuje od obciążania powoda zwrotem kosztów postępowania kasacyjnego na rzecz strony pozwanej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 lutego 2009 r., Sąd Rejonowy: 1) Wyrokiem z dnia 3 lutego 2009 r., Sąd Rejonowy: 1) zasądził na rzecz powoda K. L.od pozwanej Kompanii Węglowej Spółki Akcyjnej kwotę 18.564,84 zł,

2) oddalił powództwo w pozostałej części (w zakresie roszczenia o przywrócenie do pracy) oraz 3) zniósł koszty procesu pomiędzy stronami.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód -zatrudniony w pozwanej Spółce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony -jest przewodniczącym komisji zakładowej WZZ Sierpień 80 na terenie Kopalni Węgla Kamiennego "[...]". W dniu 24 kwietnia 2007 r. dziewięć z dziesięciu związków zawodowych działających na terenie KWK "[...]." podpisało porozumienie płacowe. Związek zawodowy WZZ Sierpień 80 nie podpisał tego porozumienia. Tego samego dnia komisja zakładowa WZZ Sierpień 80 wystąpiła do dyrekcji kopalni o wyrażenie zgody na wprowadzenie na cechownię sprzętu nagłaśniającego celem przeprowadzenia masówki informacyjnej, na co dyrekcja wyraziła zgodę. Masówka rozpoczęła się około godziny 18.30. Po godzinie 20.00 na teren kopalni przyjechał powód. Przybyli też dyrektorzy kopalni, którzy zostali poinformowani o wręczanych pracownikom ulotkach, a które według pracodawcy w sposób nieprawdziwy przedstawiały informacje dotyczące przygotowywanego wcześniej porozumienia. Na cechowni jeden z dyrektorów dowiedział się, że w związku z masówką załoga nie podjęła pracy i nie zjechała na dół, natomiast żąda podpisania porozumienia według postulatów przedstawionych przez WZZ Sierpień 80. Związek ten żądał 11% podwyżki premii dla pracowników zatrudnionych w wyrobiskach, co według pozwanej powodowało znaczne przekroczenie funduszu płac i możliwości kopalni. W związku z tym na kopalnię przyjechali przedstawiciele poszczególnych działów i rozpoczęły się negocjacje celem wypracowania porozumienia. W tym czasie przypadała godzina zjazdu zmiany D, przed którą również odbyła się masówka prowadzona między innymi przez powoda. Na cechowni przebywało około 200-250 osób. W trakcie masówki poinformowano, że zmiana C nie zjechała na dół oraz że fundusz płac jest źle podzielony, niezgodnie z propozycją WZZ Sierpień 80.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty