04.10.2011 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 4 października 2011 r., sygn. I PK 55/11

Samowolne opuszczenie miejsca pracy nie jest przyczyną uzasadniającą zwolnienie dyscyplinarne pracownika.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Józef Iwulski (przewodniczący)

SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Krzysztofa C.

przeciwko Przedsiębiorstwu Spółce z o. o. w S.

o przywrócenie do pracy,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 października 2011 r.,

skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S.

z dnia 10 listopada 2010 r., uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w S. wyrokiem z 9 czerwca 2010 r. przywrócił powoda Krzysztofa C. do pracy w pozwanym Przedsiębiorstwie Spółce z o.o. w S. na poprzednich warunkach i zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 4.908 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy za trzy miesiące.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanym Przedsiębiorstwie od 1 grudnia 1980 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, ostatnio na stanowisku ładowacza. W dniu 1 grudnia 2009 r. powód stawił się do pracy i wykonywał czynności ładowacza przy obsłudze samochodu-śmieciarki. Podczas postoju tego pojazdu w bazie zastępca prezesa zarządu dostrzegł z okna dziwne zachowanie powoda - powód siedział w kabinie pojazdu ze zwieszoną głową. Nasunęło to wątpliwości co do stanu trzeźwości powoda, zwłaszcza że w przeszłości zdarzyło się, iż powód był nietrzeźwy w pracy. Dalsze zachowanie powoda, w postaci prób wyjścia z samochodu, utwierdziło prezesa w podejrzeniu co do stanu trzeźwości powoda. Prezes telefonicznie polecił bezpośredniemu przełożonemu powoda - kierownikowi Zakładu - zweryfikowanie stanu jego trzeźwości. Kierownik telefonicznie wydał polecenie służbowe pracownikowi przebywającemu na składowisku odpadów w B., gdzie miał udać się pojazd-śmieciarka w celu wyrzucenia śmieci, aby zweryfikował stan trzeźwości powoda, do czego jednak nie doszło, ponieważ powód nie dojechał do B.; poprosił o wcześniejsze wysadzenie go w okolicach miejsca zamieszkania. Powód udał się do domu w ubraniu roboczym. Tego samego dnia, z uwagi na złe samopoczucie i wysokie ciśnienie, powód poszedł do lekarza i uzyskał zwolnienie lekarskie. W dniu 8 grudnia 2009 r. pozwany pracodawca wystosował do powoda pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, polegającego na samowolnym opuszczeniu stanowiska pracy w dniu 1 grudnia 2009 r. około godz. 12.30. Stało się to na wniosek bezpośredniego przełożonego powoda, w którym stwierdzono, że istnieje podejrzenie, iż powód był wtedy pod wpływem alkoholu. Przebywanie w miejscu pracy w stanie nietrzeźwości nie zostało jednak podane jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pismo z oświadczeniem pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przesłano na adres miejsca zamieszkania powoda, jednak jego żona odmówiła przyjęcia przesyłki, na której uczyniono adnotację, że powód przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Wcześniej - 31 sierpnia 2009 r. - powód został ukarany karą nagany za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty