04.11.2011

Postanowienie SN z dnia 4 listopada 2011 r., sygn. III SW 27/11

1. Wystąpienie do Państwowej Komisji Wyborczej najpóźniej do 40 dnia przed dniem wyborów z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w art. 210 § 3 Kodeksu wyborczego, stanowi warunek konieczny zgłoszenia do rejestracji list kandydatów, które nie uzyskały poparcia podpisami co najmniej 5.000 wyborców.

2. Dla zachowania terminu do zgłoszenia wniosku o wydanie zaświadcze nia, o którym mowa w art. 210 § 3 Kodeksu wyborczego, konieczne jest, aby dotarł on (fizycznie) do Państwowej Komisji Wyborczej do 40 dnia przed dniem wyborów (art. 9 Kodeksu wyborczego).

 

Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski, Sędziowie SN: Zbigniew Korzeniowski, Maciej Pacuda (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 listopada 2011 r. sprawy z protestu Tadeusza S. przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, z udziałem: 1. Państwowej Komisji Wyborczej; 2. Prokuratora Generalnego

postanowił:

wyrazić opinię, że zarzuty protestu wyborczego są niezasadne.

Uzasadnienie

Wyborca Tadeusz S. złożył w dniu 12 października 2011 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) w Sądzie Najwyższym protest wyborczy przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP przeprowadzonych w dniu 9 października 2011 r. , żądając unieważnienia wyborów do Sejmu i Senatu RP w całej Polsce.

Równocześnie zarzucił: 1) naruszenie przez Państwową Komisję Wyborczą art. 210 § 2 Kodeksu wyborczego w związku z art. 211 § 1 i art. 215 § 1 Kodeksu wyborczego, co miało wpływ na wynik wyborów oraz art. 99 ust. 1 i art. 100 ust. 1 Konstytucji RP; 2) naruszenie przez okręgowe komisje wyborcze art. 210 § 1 i art. 265 § 1 Kodeksu wyborczego; 3) naruszenie art. 228 Kodeksu wyborczego (rozbieżności w liczbie wydanych kart do Sejmu i Senatu, wątpliwości odnośnie do liczby głosów nieważnych).

Nadto wnoszący protest domagał się skierowania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego: 1) w sprawie niezgodności art. 218 § 2 Kodeksu wyborczego z art. 45 Konstytucji RP (prawo do sądu) w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości odwołania do sądu od postanowień PKW; 2) w sprawie niezgodności art. 196 i art. 198 Kodeksu wyborczego w związku z art. 197 § 1 Kodeksu wyborczego z art. 32 Konstytucji RP (równość wobec prawa) w zakresie, w jakim przewiduje progi wyborcze dla komitetów wyborczych, a zwalnia od tego wymogu komitety wyborcze organizacji mniejszości narodowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty