16.11.2011

Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. III SW 49/11

Po wniesieniu protestu przeciwko ważności wyborów niedopuszczalne jest ponowne przeliczenie kart do głosowania i sprawdzenie wyników przez członków komisji wyborczych.

 

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera, Sędziowie SN Zbigniew Hajn, Zbigniew Myszka (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 listopada 2011 r. sprawy z protestu wyborczego w sprawie Mieczysława G. przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

postanowił:

wyrazić opinię o zasadności protestu, jednak stwierdzone naruszenie nie miało wpływu na wynik wyborów.

Uzasadnienie

W dniu 13 października 2011 r. Mieczysław G. wniósł „na podstawie art. 241 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. Nr 21, poz. 112 ze zm.) protest wyborczy przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu przeprowadzonych w dniu 9 października 2011 roku z powodu naruszenia przepisów wyżej wymienionej ustawy, w szczególności poprzez naruszenie przez Obwodową Komisję Wyborczą Nr 8 w mieście Chełmie, dotyczącą wyników wyborów". Wnoszący protest wskazał, że oddał głos na kandydata do Sejmu na liście Nr 5 pozycja 13, ale po ogłoszeniu wyników w Obwodowej Komisji Wyborczej okazało się, że przy tym kandydacie „figuruje liczba zero". Takie działania stanowiły naruszenie przepisów ustawy w sposób, który mógł mieć wpływ na wynik wyborów, co sprawia, że protest jest konieczny i uzasadniony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty