04.11.2010 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. II PK 110/10

Waga naruszeń polegających na wykorzystaniu komputera służbowego dla celów niezwiązanych z pracą uzależniona jest od tego, czy rozmiar tych czynności prowadzi do wniosku, że za pomocą sprzętu pracodawcy (w tym opłacanego przez niego łącza sieciowego) pracownik wykonywał swoją własną działalność gospodarczą, czy jakąś jej część. Podobnie rzecz się ma z wykorzystywaniem czasu pracy na czynności z nią niezwiązane. Inaczej powinny być oceniane takie zachowania, jeśli mają one charakter incydentalny, a inaczej jeśli stanowią swoistego rodzaju praktykę, która uniemożliwia (ogranicza) wykonywanie obowiązków pracowniczych.

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Romualda Spyt (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Zbigniew Korzeniowski SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z powództwa Pawła F. przeciwko P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnoścvią z siedzibą w L. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 listopada 2010 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy w P. z dnia 3 grudnia 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy w P. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy Poznań - Sąd Pracy w P. wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2009 r. oddalił powództwo Pawła F. przeciwko P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. o odszkodowanie w kwocie 30.000 zł z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę w tym trybie wraz z ustawowymi odsetkami.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny. Powód Paweł F. zatrudniony był w pozwanej P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. na podstawie umów o pracę na czas określony od dnia 30 czerwca 2003 r. do dnia 30 maja 2004 r., a następnie począwszy od dnia 1 czerwca 2004 r. w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, ostatnio na stanowisku dyrektora regionu w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie powoda wynosiło 10.000 zł brutto.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty