03.12.2010 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 3 grudnia 2010 r., sygn. I PK 124/10

Brak reakcji osób uprawnionych do nadzoru nad sklepem (zwierzchników powódki) co do określonego sposobu czyszczenia podłogi w sklepie, który zagrażał bezpieczeństwu pracowników i klientów, o czym pracodawca był informowany, powinien być zakwalifikowany jako bezprawne i zawinione zachowanie strony pozwanej w rozumieniu art. 415 k.c. w związku z art. 300 k.p., z którym wypadek powódki polegający na poślizgnięciu się na tak czyszczonej podłodze pozostaje w normalnym związku przyczynowym.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Iwulski (przewodniczący)

SSN Małgorzata Gersdorf

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Beaty C.

przeciwko J. Dystrybucja Spółce Akcyjnej w P. - Sklep Dyskont "B." w S.

o rentę wyrównawczą,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 grudnia 2010 r.,

skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 19 stycznia 2010 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Powódka Beata C. w pozwie skierowanym przeciwko „J.” SA w P. - Sklepowi Dyskont „B." w S. wniosła o zasądzenie kwoty 35.417,45 zł tytułem skapitalizowanej renty wyrównawczej za okres od 1 sierpnia 2003 r. do 30 czerwca 2005 r. oraz kwoty 30.000 zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę i ból w związku z urazem doznanym na skutek wypadku przy pracy, wraz z ustawowymi odsetkami od podanych kwot.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy w K. wyrokiem z dnia 22 listopada 2007 r. uchylił w całości wyrok Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 28 czerwca 2007 r. uwzględniający częściowo żądania zgłoszone przez powódkę i oddalający dalej idące powództwo, przekazując sprawę Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.

Rozpoznając ponownie sprawę Sąd Rejonowy ustalił, że w sklepie, w którym doszło do wypadku, posadzka była ułożona z płytek lastrykowych spełniających obowiązujące w tym zakresie polskie normy. Płytki miały strukturę dwuwarstwową i od 1993 r. były dopuszczone do stosowania w budownictwie. Użyty do ich wykonania materiał sprawiał, że mogły być użytkowane na podłogach o dużym natężeniu ruchu z tym jednak zastrzeżeniem, że w zakresie antypoślizgowości płytki spełniały wymagania jedynie w zadowalającym stopniu, tj. w stanie suchym, w stanie mokrym już tego wymogu nie spełniały. Pod wpływem działania cieczy, po ich umyciu mopem z zastosowaniem środków myjących, traciły współczynnik tarcia i były śliskie, stanowiąc potencjalne zagrożenie wypadkowe do czasu ich wyschnięcia. Tego typu nawierzchnia podłogi winna być myta przy użyciu specjalnej maszyny, zapewniającej jednocześnie dostateczne osuszenie nawierzchni. Mycie płytek mopem bez ich wycierania na sucho stanowiło niewłaściwy sposób zabezpieczenia nawierzchni przed ślizganiem się klientów i pracowników sklepu. Ponadto Sąd ustalił, że pracownicy sklepu powinni być wyposażeni w odpowiednie obuwie z podeszwami antypoślizgowymi gwarantującymi bezpieczne poruszanie się po mokrej nawierzchni. Powódka w dniu wypadku używała własnego obuwia, niespełniającego wymogów bezpieczeństwa. Pozwana nie zapewniła jej odpowiedniego obuwia roboczego, jak również nie wypłaciła z tego tytułu ekwiwalentu pieniężnego. Powódka nie została pouczona, jakiego rodzaju obuwia powinna używać do wykonywania swoich codziennych obowiązków w sklepie. Pozwana nie dokonała analizy ryzyka na stanowisku pracy powódki i nie pouczyła jej o mogącym wystąpić na tym stanowisku zagrożeniu. Takie ustalenia Sąd Rejonowy poczynił na podstawie opinii biegłego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy Hieronima B., którą ocenił jako wiarygodne źródło dowodowe, jednocześnie odmawiając tego waloru opinii biegłej Grażyny S., jako niemiarodajnej dla podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie. Sąd uznał, że biegła nie odpowiedziała na pytania postawione jej przez Sąd, a wnioski przez nią sformułowane są niezrozumiałe i niepoparte należytą analizą ustaleń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty