Postanowienie SN z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. III SW 330/10
Warunkiem wpisania wyborcy przebywającego za granicą do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula jest posiadanie ważnego polskiego paszportu.
Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel (przewodniczący), Sędzia SN: Halina Kiryło (sprawozdawca), Jolanta Strusińska-Żukowska.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 21 lipca 2010 r. sprawy z protestu wyborczego Bartłomieja W. przeciwko ważności wyborów prezydenckich, przy udziale: 1) Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, 2) Prokuratora Generalnego
postanowił:
1. wyrazić opinię, że zarzut protestu naruszenia art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (jednolity tekst: Dz.U. z 2010 r. Nr 72, poz. 467) nie jest zasadny;
2. pozostawić protest bez dalszego biegu odnośnie do pozostałych zarzutów.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 129 Konstytucji RP oraz art. 72 i art. 73 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bartłomiej W. wniósł protest przeciwko ważności wyborów prezydenckich, zarzucając naruszenia przepisów Konstytucji RP, ustaw i norm współżycia społecznego, które miały wpływ na wynik wyborów i domagając się stwierdzenia nieważności wyboru Prezydenta RP. Według wnoszącego protest, istnieje podejrzenie popełnienia oszustwa wyborczego, polegającego na możliwości oddawania przez wyborców więcej niż jednego głosu. Jednym z mechanizmów owego oszustwa było opisywane w prasie pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania poza obwodem wyborczym oraz jego wielokrotne skopiowanie i posłużenie się kopiami w celu dopisania się do spisu wyborców w wielu obwodach wyborczych. Sprzyja temu zaniechanie wyposażenia zaświadczeń w stosowne zabezpieczenia (np. nadruk holograficzny) oraz akceptowane przez Państwową Komisję Wyborczą wystawianie - wbrew wzorowi urzędowemu - zaświadczeń bez pieczątki nagłówkowej, określającej organ sporządzający spis wyborców. Niezbędne jest zatem przeprowadzenie dowodu z sumarycznej ilości kart do głosowania wydanych wyborcom dopisanym do spisów we wszystkich komisjach na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania poza obwodem macierzystym i ustalenie, czy opisany proceder mógł mieć wpływ na wynik wyborów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty