Postanowienie SN z dnia 15 lipca 2010 r., sygn. III SW 35/10
Stwierdzenie, że w urnie wyborczej znalazła się większa liczba kart do głosowania niż kart wydanych wyborcom oznacza, iż doszło do naruszenia dotyczących głosowania przepisów rozdziału 7 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (jednolity tekst: Dz.U. z 2010 r. Nr 72, poz. 467 ze zm.).
Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza, Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Zbigniew Korzeniowski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lipca 2010 r. sprawy z protestu wyborczego Piotra W. przeciwko wyborowi Prezydenta RP z udziałem Państwowej Komisji Wyborczej, Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie i Prokuratora Generalnego
postanawił:
wyrazić opinię, że zarzuty protestu są uzasadnione, jednak naruszenie przepisów ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (jednolity tekst: Dz.U. z 2010 r. Nr 72, poz. 467) nie miało wpływu na wynik wyborów.
Uzasadnienie
Piotr W., jako uprawniony wyborca, wniósł w ustawowym terminie protest wyborczy przeciwko ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W proteście podniósł, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich doszło w Obwodowej Komisji Wyborczej w Brukseli (Belgia) do „fałszerstwa" wyborów, polegającego na tym, że nieznana osoba wrzuciła do urny sto kart wyborczych ze skreślonym jednym kandydatem na prezydenta. Wnoszący protest stwierdził, że domaga się unieważnienia w całości wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej, ponieważ wybory zostały sfałszowane w Brukseli, a w takim przypadku wybory są nieważne i muszą być powtórzone raz jeszcze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty