Wyrok SN z dnia 5 marca 2009 r., sygn. II PK 213/08
Celem wstępnego badania sprawy i czynności wyjaśniających jest również usunięcie braków pozwu w zakresie prawidłowego oznaczenia strony pozwanej (art. 467 § 3, art. 468 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 187 § 1 i art. 126 § 1 pkt 1 k.p.c.).
Przewodniczący SSN Romualda Spyt, Sędziowie SN: Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca), Roman Kuczyński.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 marca 2009 r. sprawy z powództwa Henryka K. przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Usługowemu G. Spółce z o.o. w P. o odszkodowanie, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu z dnia 17 kwietnia 2008 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W sprawie o odszkodowanie za naruszenie prawa przy rozwiązaniu umowy o pracę (za brak zgody rady powiatu przed jej wypowiedzeniem) Sąd Pracy w Oleśnie uwzględnił powództwo Henryka K. i wyrokiem z 8 lutego 2008 r. zasądził na jego rzecz od pracodawcy Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego G. Spółki z o.o. w P. (dalej: Spółka) odszkodowanie na podstawie art. 45 i 47k.p. Pierwotnie w pozwie powód wniósł o uchylenie decyzji rady nadzorczej tej Spółki i stronę pozwaną określił jako: „Gmina P., reprezentowana przez Radę Nadzorczą PP-U G. sp. z o.o. w P.”. Pozwany pracodawca jest jednoosobową Spółką Gminy P. Powód w 1999 r. został powołany w niej na stanowisko prezesa oraz zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Rada nadzorcza Spółki uchwałą z 1 października 2007 r. odwołała go z funkcji prezesa zarządu. Według ustaleń Sądu Pracy powód następnego dnia przyjął oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem upływającym z końcem stycznia 2008 r. Rada powiatu na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym wyraziła zgodę na rozwiązanie z nim umowy o pracę, którą Spółka otrzymała 30 października 2007 r. Termin wypowiedzenia umowy o pracę biegł od 1 listopada 2007 r. Sąd Pracy uznał, że Spółka nie mogła rozwiązać z powodem jako radnym powiatu stosunku pracy bez uzyskania zgody rady powiatu wyrażonej w uchwale przed złożeniem mu oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Złożenie takiego oświadczenia przez pracodawcę bez uzyskania zgody rady powiatu było czynnością dokonaną z naruszeniem prawa. Niemożliwa była konwalidacja bezprawnego działania pracodawcy wobec późniejszego (po wypowiedzeniu) uzyskania zgody rady powiatu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty