20.05.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 20 maja 2009 r., sygn. I CSK 379/08

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdzono niezgodność z Konstytucją przepisu uchylającego wcześniej obowiązujący przepis, wywołuje skutek ex tunc, co oznacza, że przepis uchylony „odzyskuje” moc prawną ze skutkiem ex tunc w chwili ogłoszenia orzeczenia w organie promulgacyjnym.

 

Sędzia SN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący), Sędzia SN Gerard Bieniek (sprawozdawca), Sędzia SN Stanisław Dąbrowski

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Marka M. i Piotra R. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "W." w W. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 20 maja 2009 r. skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2007 r.

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

 

Uzasadnienie

Powodowie Marek M. i Piotr R. wnieśli o zobowiązanie pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej „W.” do złożenia oświadczenia woli o zawarciu umów dotyczących ustanowienia i przeniesienia na rzecz Marka M. prawa własności lokalu użytkowego nr 3, o powierzchni 11,56 m2, położonego w budynku przy ul. K. nr 19 w W., wraz ze wskazanym udziałem w nieruchomości wspólnej, oraz ustanowienia i przeniesienia na rzecz Piotra R. prawa własności lokalu użytkowego nr 2, o powierzchni 13,5 m2, położnego w tym samym budynku, wraz ze wskazanym udziałem w nieruchomości wspólnej.

Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 20 października 2006 r. oddalił powództwo, ustalając, że powodom przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - Markowi M. do lokalu nr 3, a Piotrowi R. do lokalu nr 2. Zarząd Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „O.M.” w W. przyjął w dniu 13 stycznia 2004 r. projekt uchwały w sprawie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali o innym przeznaczeniu, w obrębie nieruchomości przy ul. K. nr 19 i 19a. Zgodnie z uchwałą, projekt miał zostać wyłożony do wglądu w siedzibie zarządu Spółdzielni w okresie od dnia 3 lutego do dnia 24 lutego 2004 r. dla osób, których dotyczy i którym przysługuje żądanie przeniesienia m.in. na ich rzecz własności poszczególnych lokali. Projekt nie został ostatecznie przyjęty jako uchwała w sprawie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali o innym przeznaczeniu. W wyniku podziału Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej uchwałą z dnia 6 listopada 2003 r. z jej wydzielonej części powstała pozwana Spółdzielni Mieszkaniowa „W.”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty