03.04.2008 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2008 r., sygn. II PK 286/07

Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy z przyczyn niedotyczących pracowników, pracownikom objętym szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy niezależnie od tego, czy równocześnie dokonuje definitywnych zwolnień z pracy z tych przyczyn (art. 10 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

 

Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz (sprawozdawca), Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Zbigniew Myszka.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 kwietnia 2008 r. sprawy z powództwa Doroty D., Teresy B., Doroty M., Agnieszki K., Ewy R., Wandy R., Ewy P., Hanny B. przeciwko Samodzielnemu Zespołowi Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej [...] w O. w związku z wypowiedzeniem umownych warun­ków pracy i płacy oraz o odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, na skutek skargi kasacyjnej powódek od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ostrołęce z dnia 20 lutego 2007 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną nie obciążając powódek kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódki Hanna B., Dorota M., Ewa R., Dorota D., Ewa ., Agnieszka K., Tere­sa B., Wanda R. wystąpiły przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej [...] w O. domagając się przywrócenia do pracy na dotychczas zajmowa­nym stanowisku oraz zapłaty kwoty 4.000 zł dla każdej z nich tytułem odszkodowania za naruszenie przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Sąd Rejonowy w Ostrołęce wyrokiem z dnia 25 września 2006 r. zasądził na rzecz każdej z powódek od pozwanego kwotę po 2.000 zł tytułem odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, a w pozostałej części oddalił powództwa. Sąd ustalił, że powódki Hanna B., Dorota M., Ewa R., Dorota D., Ewa P., Agnieszka K., Teresa B. oraz Wanda R. były zatrudnione na Bloku Operacyjnym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej [...] w O. na stanowiskach starszej pielęgniarki instrumentariuszki. Jako miejsce pracy w umowach o pracę określono Blok Operacyjny. Zgodnie z Kartą Stanowiska Pracy ich zadaniem było „zabezpieczenie instrumentowania do zabiegów operacyjnych”. Do zadań powódek jako pielęgniarek instrumentariuszek należało w szczególności: codzienne przygoto­wywanie sal operacyjnych oraz sprzętu i leków do zabiegów, przygotowywanie pa­cjentów do zabiegów, instrumentowanie do zabiegów, zabezpieczanie pobranych w czasie zabiegów narządów i wycinków tkanek do dalszych badań, ciągła kontrola ilości sprzętu i materiału zużytego w czasie zabiegu, przygotowanie sprzętu do stery­lizacji, prowadzenie dokumentacji.

W 2003 r. powódki, podobnie jak pozostali pracownicy szpitala, wniosły do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ostrołęce pozwy o wypłatę zaległych podwyżek wynagrodzeń należnych na podstawie ustawy z 22 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców (tzw. „ustawy 203”). Na spotkaniach, które odbyły się w dniach 16 stycznia 2004 r., 20 stycznia 2004 r. i 27 stycznia 2004 r. dyrektor SPZ ZOZ w O. przekonywał pielęgniarki do zawieszenia postępowań sądowych, aby nie doszło do kumulacji zasądzanych wyrokami sądowymi wypłat należności pracowni­kom, co - jego zdaniem - mogłoby doprowadzić do utraty płynności finansowej przez szpital i w konsekwencji do konieczności zwolnień pracowników. Wskutek tych działań większość pielęgniarek wycofała swoje pozwy z sądu. Nie uczyniły tego tylko pielęgniarki z Bloku Operacyjnego (łącznie 16 osób). W celu obrony praw pracowni­ków szpitala postanowiły one utworzyć własny związek zawodowy. Komitet organiza­cyjny związku zawiązał się 22 marca 2004 r. Został on zarejestrowany 8 kwietnia 2004 r. jako Ogólnopolski Związek Zakładowy Pielęgniarek i Położnych - Zakładowa Organizacja Związkowa przy Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w O. W skład jej zarządu weszły: Wanda R., Dorota D., Ewa R., Dorota M., Teresa B. W skład komisji rewizyjnej związku weszły: Ewa P., Hanna B. i Zofia G. Z dniem 1 stycznia 2005 r. nowo utworzony związek uzyskał przymiot reprezenta­tywności. Uchwałą Zarządu Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy SZPZOZ w O. jako osoby podlegające ochronie zgodnie z art. 32 ustawy o związkach zawodowych wskazano Dorotę D., Ewę R., Dorotę M., Ewę P., Teresę B. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty