Wyrok SN z dnia 6 marca 2007 r., sygn. II PK 212/06
Miejscem wykonywania czynności pracowniczych przez pracownika urzędu celnego lub podatkowego może być nie tylko siedziba zatrudniającego go urzędu, ale również obszar jego właściwości miejscowej.
Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk, Sędziowie SN: Beata Gudowska, Zbigniew Myszka (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 marca 2007 r. sprawy z powództwa Rafała S. przeciwko Izbie Celnej w W. o uznanie wypowiedzenia umowy za bezskuteczne, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z dnia 5 kwietnia 2006 r. [...]
oddalił skargę kasacyjną i zasądził od powoda na rzecz pozwanej 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Jeleniej Górze wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2006 r. (wydanym na skutek apelacji powodów Zbigniewa Z., Rafała S. i Danuty K.) zmienił wyrok Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z dnia 28 listopada 2005 r., wydany w sprawie przeciwko Izbie Celnej w W. o uznanie wypowiedzeń zmieniających za bezskuteczne, w ten sposób, że przywrócił funkcjonariuszom celnym: Zbigniewowi Z. i Danucie K. warunki pracy obowiązujące przed dokonanymi wypowiedzeniami, natomiast oddalił apelację pracownika umownego Rafała S., a także oddalił zażalenie Danuty K. na postanowienie zawarte w punkcie II zaskarżonego wyroku.
W sprawie powoda Rafała S. ustalono, że był on zatrudniony na stanowisku referendarza na podstawie umowy o pracę z dnia 10 lutego 1997 r. na czas nieokreślony w Urzędzie Kontroli Skarbowej w J.G. Z dniem 1 września 2003 r. powód został przeniesiony do pracy do Izby Celnej w W. z określeniem miejsca pracy jako Urząd Celny w Z. Następnie wobec likwidacji Urzędu Celnego w Z. pismem z dnia 2 września 2005 r. wypowiedziano powodowi umowę o pracę z dniem 1 października 2005 r., w części dotyczącej miejsca pracy i zaproponowano nowe miejsce pracy stanowiące obszar właściwości Naczelnika Urzędu Celnego w W., który obejmuje powiaty: [...] oraz miasta: J.G. i W. Ponadto dyrektor Izby Celnej w W. przedstawił do zaopiniowania zakładowym związkom zawodowym projekt decyzji w sprawie zasad i sposobu rozliczania kosztów dojazdu poniesionych przez pracowników poza siedzibą urzędu celnego w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w zakresie szczególnego nadzoru podatkowego. Projekt decyzji umożliwiał pełny zwrot kosztów podróży służbowej autobusem, wprowadzając również zasadę kilometrowego rozliczania dla pracowników korzystających z prywatnych samochodów do podróży służbowych. Zgodnie z tą zasadą drugi podróżujący pracownik (jako pasażer) nie otrzyma kosztów przejazdu, a trzeci otrzyma je w stawce 5 groszy za kilometr. Obowiązywanie tej decyzji zostało zawieszone do czasu zakończenia sporów sądowych z pracownikami (powodami) i do tego czasu w dalszym ciągu są im zwracane koszty dojazdu i diety na zasadach obowiązujących przed dokonaniem wypowiedzeń zmieniających.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty