Wyrok SN z dnia 20 stycznia 2005 r., sygn. I PK 146/04
Jeżeli regulamin wynagradzania pracowników określa "konkretne i sprawdzalne" warunki otrzymywania prowizji, to pracownik, który je spełnił, ma prawo do prowizji przewidzianej w tym regulaminie.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Andrzej Wasilewski,
SSN Andrzej Wróbel (sprawozdawca).
Protokolant: Halina Kurek
w sprawie z powództwa Waldemara O. przeciwko "P." Spółce z o.o. o premię i odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 stycznia 2005 r. kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 marca 2004 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 26 września 2003 r. oddalił powództwo Waldemara O. przeciwko P. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o premię i odszkodowanie.
Sąd Rejonowy ustalił, że powód zatrudniony był w pozwanej spółce od 1 października 1996 r. do 31 sierpnia 2001 r. w charakterze dyrektora przedstawicielstwa, a następnie oddziału. Od 26 sierpnia 1996 r. u strony pozwanej obowiązywał regulamin wynagradzania, zgodnie z którym pracownikom przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, premia i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Fundusz premiowy był integralną częścią wynagrodzenia, wysokość tego funduszu ustalał prezes zarządu stosownie do osiągniętych wyników oraz możliwości finansowych. Decyzję o wysokości indywidualnych premii w oparciu o ocenę pracy pracownika podejmował prezes zarządu. Szczegółowe zasady przyznawania premii regulował załącznik Nr 2 do regulaminu, w którym stwierdzono, że premia może być przyznana za nienaganną pracę i szczególne osiągnięcia, że ma charakter uznaniowy i wypłacana jest miesięcznie. Wysokość premii uzależniona jest od wyników i oceny jakości wykonywanej pracy oraz stopnia przydatności pracownika dla pracodawcy i nie może przekroczyć 50% płacy zasadniczej. Wysokość premii ustala prezes zarządu, który podejmuje decyzję o jej przyznaniu. Pracownika można pozbawić premii w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, porzucenia pracy, narażenia pracodawcy na straty wskutek niedopełnienia obowiązków służbowych, zagarnięcia mienia przez pracownika na szkodę pracodawcy i otrzymania kary dyscyplinarnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty