Postanowienie SN z dnia 26 lutego 2003 r. sygn. II CK 13/03
Orzeczenie sądu zagranicznego wyłączające dziedziczenie między rozwiedzionymi małżonkami nie jest sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej (art. 1146 § 1 pkt 5 k.p.c.).
Sędzia SN Tadeusz Żyznowski (przewodniczący)
Sędzia SN Bronisław Czech (sprawozdawca)
Sędzia SN Hubert Wrzeszcz
Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego, w sprawie z wniosku Diany R. przy uczestnictwie Adriany J., Marii J., Anety R., Johna R., Marcelego R., Stefana R. i Marii R. o uznanie wyroku, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 26 lutego 2003 r., kasacji wnioskodawczyni od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 21 kwietnia 1999 r.
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Diana R. wniosła o uznanie punktu 12 orzeczenia Sądu Hrabstwa Kingston z dnia 8 marca 1990 r., w brzmieniu (w tłumaczeniu biegłego): „Sąd orzeka zgodnie z przepisami ustawy spadkowej (Zabezpieczenie rodzin i osób podległych) z r. 1975, że ani Powódka i Pozwany, ani Interwenientka i Pozwany nie mają prawa zgłaszania jakichkolwiek roszczeń wobec siebie o mienie (spadkowe) każdego z nich." W sprawie tej jako powódka występowała Maria Regina R., pozwanym był -Bohdan Marcel Kazimierz R., a interwenientką - Catherine Helene R. W uzasadnieniu wniosku wnioskodawczyni podała, że w sprawie w której wydane zostało przedmiotowe orzeczenie, interwenientka to pierwsza żona pozwanego, pozwany to były mąż powódki, który już nie żyje i po którym toczy się postępowanie spadkowe w Polsce. W postępowaniu tym Maria R. zgłosiła się jako spadkobierczyni testamentowa. Wnioskodawczyni i wymienieni we wniosku uczestnicy postępowania to dzieci spadkodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty