05.02.2002 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 5 lutego 2002 r. sygn. I PKN 866/00

Postanowienie układu zbiorowego pracy przewidującego dłuższy od do­tychczasowego okres wypowiedzenia ma zastosowanie do okresu rozpoczętego, a niezakończonego w chwili wejścia w życie układu.

Przewodniczący SSN Józef Iwulski,

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (spra­wozdawca), Jadwiga Skibińska-Adamowicz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 lutego 2002 r. sprawy z powództwa Ewy D. przeciwko PKP - Zakładowi Infrastruktury Kolejowej w G.W. - następcy praw­nemu PKP - Zakładu Infrastruktury Kolejowej w Z. o wynagrodzenie za czas wypo­wiedzenia, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 13 czerwca 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Wolsztynie wyrokiem z 15 lutego 2000 r. oddalił powództwo Ewy D. przeciwko Polskim Kolejom Państwowym - Zakładowi Infrastruk­tury Kolejowej w Z. o wynagrodzenie za okres wypowiedzenia (odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia). Powódka domagała się zasądzenia na jej rzecz wy­nagrodzenia (odszkodowania) za dalsze trzy miesiące okresu wypowiedzenia.

Sąd Rejonowy ustalił, że 29 listopada 1999 r. wypowiedziano powódce umowę  o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który miał upłynąć 29 lutego 2000 r. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z przyczyn ekonomicznych dotyczących zakładu pracy. Zgodnie z § 7 „Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe”, obowiązującego u pozwanego pracodawcy: „jeżeli rozwiązanie umowy o pracę za­wartej na czas nie określony następuje z przyczyn leżących po stronie pracodawcy określonych w ustawie z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.), okres wypo­wiedzenia wynosi: 1) 4 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony w przedsiębiorstwie PKP na stanowisku związanym z prowadzeniem i utrzymaniem ruchu kolejo­wego nieprzerwanie co najmniej ostatnie 10 lat, 2) 6 miesięcy - bez względu na zaj­mowane stanowisko, jeżeli pracownik był zatrudniony w przedsiębiorstwie PKP nie­przerwanie co najmniej ostatnie 15 lat.” Zgodnie z § 82 ust. 2 układu zbiorowego, postanowienia § 7 weszły w życie z dniem 1 stycznia 2000 r. Powódka pracowała w pozwanym Zakładzie nieprzerwanie ponad 15 lat. Sąd Rejonowy uznał, że „Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe” należy zaliczyć do źródeł prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Zgodnie z art. 3 k.c., mającym odpowiednie zastosowanie na podsta­wie art. 300 k.p., przepis prawa nie ma mocy wstecznej, chyba że wynika to z jego brzmienia lub celu. Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu z powódką umowy o pracę zostało złożone 29 listopada 1999 r. W tym dniu przepis § 7 układu zbioro­wego jeszcze nie obowiązywał (nie wszedł jeszcze w życie), dlatego brak jest pod­staw, aby w oparciu o treść postanowień układu zbiorowego ustalić w stosunku do powódki sześciomiesięczny okres wypowiedzenia. Zawarte w § 7 układu zbiorowego wyrażenie „rozwiązanie umowy o pracę” należy rozumieć jako całokształt czynności związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę podjętych przez pracodawcę. W kontekście okoliczności rozpoznawanej sprawy, w tym zwłaszcza treści całej umowy między Zarządem PKP a związkami zawodowymi (ocenianej według kryteriów wska­zanych w art. 65 § 2 k.c.), za istotny dla oceny możliwości zastosowania § 7 układu zbiorowego należy uznać moment wypowiedzenia umowy, a nie moment jej rozwiązania. Umowa zaś została wypowiedziana przed 1 stycznia 2000 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty