Wyrok SN z dnia 5 lutego 2002 r. sygn. I PKN 866/00
Postanowienie układu zbiorowego pracy przewidującego dłuższy od dotychczasowego okres wypowiedzenia ma zastosowanie do okresu rozpoczętego, a niezakończonego w chwili wejścia w życie układu.
Przewodniczący SSN Józef Iwulski,
Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Jadwiga Skibińska-Adamowicz.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 lutego 2002 r. sprawy z powództwa Ewy D. przeciwko PKP - Zakładowi Infrastruktury Kolejowej w G.W. - następcy prawnemu PKP - Zakładu Infrastruktury Kolejowej w Z. o wynagrodzenie za czas wypowiedzenia, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 13 czerwca 2000 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Wolsztynie wyrokiem z 15 lutego 2000 r. oddalił powództwo Ewy D. przeciwko Polskim Kolejom Państwowym - Zakładowi Infrastruktury Kolejowej w Z. o wynagrodzenie za okres wypowiedzenia (odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia). Powódka domagała się zasądzenia na jej rzecz wynagrodzenia (odszkodowania) za dalsze trzy miesiące okresu wypowiedzenia.
Sąd Rejonowy ustalił, że 29 listopada 1999 r. wypowiedziano powódce umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który miał upłynąć 29 lutego 2000 r. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z przyczyn ekonomicznych dotyczących zakładu pracy. Zgodnie z § 7 „Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe”, obowiązującego u pozwanego pracodawcy: „jeżeli rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nie określony następuje z przyczyn leżących po stronie pracodawcy określonych w ustawie z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.), okres wypowiedzenia wynosi: 1) 4 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony w przedsiębiorstwie PKP na stanowisku związanym z prowadzeniem i utrzymaniem ruchu kolejowego nieprzerwanie co najmniej ostatnie 10 lat, 2) 6 miesięcy - bez względu na zajmowane stanowisko, jeżeli pracownik był zatrudniony w przedsiębiorstwie PKP nieprzerwanie co najmniej ostatnie 15 lat.” Zgodnie z § 82 ust. 2 układu zbiorowego, postanowienia § 7 weszły w życie z dniem 1 stycznia 2000 r. Powódka pracowała w pozwanym Zakładzie nieprzerwanie ponad 15 lat. Sąd Rejonowy uznał, że „Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe” należy zaliczyć do źródeł prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Zgodnie z art. 3 k.c., mającym odpowiednie zastosowanie na podstawie art. 300 k.p., przepis prawa nie ma mocy wstecznej, chyba że wynika to z jego brzmienia lub celu. Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu z powódką umowy o pracę zostało złożone 29 listopada 1999 r. W tym dniu przepis § 7 układu zbiorowego jeszcze nie obowiązywał (nie wszedł jeszcze w życie), dlatego brak jest podstaw, aby w oparciu o treść postanowień układu zbiorowego ustalić w stosunku do powódki sześciomiesięczny okres wypowiedzenia. Zawarte w § 7 układu zbiorowego wyrażenie „rozwiązanie umowy o pracę” należy rozumieć jako całokształt czynności związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę podjętych przez pracodawcę. W kontekście okoliczności rozpoznawanej sprawy, w tym zwłaszcza treści całej umowy między Zarządem PKP a związkami zawodowymi (ocenianej według kryteriów wskazanych w art. 65 § 2 k.c.), za istotny dla oceny możliwości zastosowania § 7 układu zbiorowego należy uznać moment wypowiedzenia umowy, a nie moment jej rozwiązania. Umowa zaś została wypowiedziana przed 1 stycznia 2000 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty