Wyrok SN z dnia 11 lipca 2002 r. sygn. IV CKN 1211/00
Wyrok sądu polubownego aprobujący - z naruszeniem wymogów określonych przepisami ustawy - skutki postępowania przetargowego, pozbawiające skarżącego możliwości skutecznego ubiegania się o przyjęcie jego oferty, może uchybiać konstytucyjnej zasadzie wolności działalności gospodarczej.
Sędzia SN Zbigniew Struś (przewodniczący)
Sędzia SN Teresa Bielska-Sobkowicz
Sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie ze skargi „G.”, spółki z o.o. w G. przeciwko Skarbowi Państwa - Dowództwu Marynarki Wojennej z siedzibą w G. o uchylenie wyroku sądu polubownego, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 11 lipca 2002 r. na rozprawie kasacji skarżącego od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 14 września 1999 r.
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W sprawie o uchylenie wyroku sądu polubownego Sąd drugiej instancji oddalił apelację spółki z o.o. „G.” oraz orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego. Odwołując się do uregulowań zawartych w ustawie z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (jedn. tekst: Dz.U. 1998 r. Nr 119, poz. 773 ze zm. -dalej: „u.z.p.”), Sąd odwoławczy stwierdził, że od orzeczenia zespołu arbitrów uczestnikom postępowania przysługuje skarga do sądu powszechnego na zasadach określonych w kodeksie postępowania cywilnego oraz że jest to skarga podlegająca rozpoznaniu na podstawie art. 712 i nast. k.p.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty