23.11.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 23 listopada 2001 r. sygn. I PKN 693/00

Niezachowanie przez pracownika terminu do zaskarżenia czynności prawnej pracodawcy rozwiązującej stosunek pracy (art. 264 KP) wyłącza potrzebę rozważania zasadności i legalności przyczyn rozwiązania umowy o pracę.

Przewodniczący SSN Józef Iwulski

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka (spra­wozdawca), Andrzej Wasilewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2001 r. sprawy z po­wództwa Wiesława M. przeciwko Kopalni Węgla Kamiennego „N.R.” w N.R. o przy­wrócenie do pracy, zasądzenie „Barbórki” i „14-pensji”, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy z dnia 1 czerwca 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy wyrokiem z dnia 1 czerwca 2000 r. oddalił apelację powoda Wiesława M. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Kłodzku z dnia 30 grudnia 1999 r. oddalającego powództwo o przywrócenie do pracy w pozwanej Kopalni Węgla Kamiennego „N.R.” w N.R. i zasądzenie kwoty 2.000 zł tytułem „Barbórki” i czternastej pensji. W sprawie tej ustalono, że powód był zatrudniony u pozwanego pracodawcy od dnia 1 czerwca 1979 r. jako ślusarz maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią na podstawie umowy o pracę na czas nie określony. W dniu 16 września 1998 r. działając wspólnie z Dariuszem J. i Zygmuntem P. (również pracownikiem strony pozwanej), dokonali kradzieży prądnicy należącej do pozwanej. W początkowej fazie dochodzenia powód przyznał się do udziału w przestępstwie, następnie zaprzeczał temu. O zamiarze zwolnienia powoda bez wypowiedzenia pozwana pismem z dnia 16 listopada 1998 r. zawiadomiła zakładową organizację NSZZ „Solidarność”, która wniosła zastrzeżenia do zamierzonego zwolnienia z powodu braku dowodów popełnienia przestępstwa lub prawomocnego wyroku karnego w tej sprawie. Pismem z dnia 23 listopada 1998 r. pozwana rozwiązała z powodem umowę o pracę z dniem 25 listopada 1998 r., zarzucając mu popełnienie przestępstwa zagarnięcia w dniu 16 września 1998 r. mienia znacznej wartości na szkodę kopalni. Strona pozwana odzyskała skradzioną prądnicę w stanie „złomowym”. Pismo rozwiązujące stosunek pracy zawierało pouczenie o sposobie i terminie wniesienia odwołania do Sądu Pracy w Kłodzku. Wyłącznie w sprawie kar­nej powód zlecił obronę adwokatowi, którego nie upoważnił do wnoszenia odwołania w sprawie pracowniczej. Powód dopiero w dniu 6 maja 1998 r. wniósł pozew o przy­wrócenie do pracy, który w toku postępowania rozszerzył o żądanie zasądzenia kwoty 2000 zł tytułem „Barbórki” i czternastej pensji. Uchybienie terminu zaskarżenia rozwiązania stosunku pracy tłumaczył przebywaniem na zwolnieniu lekarskim w okresie od dnia 13 listopada 1998 r. do dnia 11 maja 1999 r., kiedy leczył się na nadciśnienie tętnicze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty