26.05.2000 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 26 maja 2000 r. sygn. I PKN 665/99

Wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę nie stanowi dyskrymina­cji pracownika niepełnosprawnego, którego pracodawca zatrudnił w wykonaniu umowy zawartej z wojewódzkim urzędem pracy, jeżeli zostało dokonane po upływie terminu zastrzeżonego w tej umowie, a jego przyczyną był brak w budżecie środków na wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych.

Przewodniczący SSN Zbigniew Myszka

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2000 r. sprawy z powództwa Leszka M. przeciwko Urzędowi Gminy w T.M. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 16 czerwca 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim wyrokiem z dnia 2 marca 1999 r. oddalił powództwo Leszka M. przeciwko Urzędowi Gminy w T.M. o przywrócenie do pracy, wniesione wskutek wypowiedzenia mu przez stronę pozwaną umowy o pracę w piśmie z dnia 3 grudnia 1998 r., ze skutkiem na 31 listopada 1998 r. Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód podjął pracę w pozwanym Urzędzie dnia 20 grudnia 1995 r. na podstawie umowy o pracę na czas nie określony, w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku referenta. Jednak faktycznie wykonywał czynności związane z obsługą komputera. Powód jest inwalidą drugiej grupy. Przydzielone mu stanowisko zostało dla niego specjalnie utworzone jako dla osoby niepełnosprawnej, podobnie jak jeszcze dla dwóch innych osób. W związku z tym pozwany Urząd zawarł z Woje­wódzkim Urzędem Pracy-Wojewódzkim Ośrodkiem Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w P.T. umowę w sprawie refundacji kosztów i organizacji no­wych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, w której zobowiązał się do zatrud­nienia na czas nie określony, nie krótszy niż 3 lata, trzech osób niepełnosprawnych, skierowanych przez Rejonowy Urząd Pracy. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy zobowiązał się do zwracania przez 18 miesięcy kosztów wynagrodzenia wypłacanego tym trzem osobom, a także składki na ubezpieczenie społeczne. Pismem z dnia 9 listo­pada 1998 r. pozwany Urząd wypowiedział powodowi umowę o pracę, powołując się na ustawę z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pra­cownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy i wyjaśniając, że refundacja wynagrodzenia powoda ustala, zaś Urząd Gminy nie jest w stanie finansować wynagrodzenia powoda. Wypowiedzenie umów o pracę otrzymały także dwie pozostałe osoby będące niepełnosprawnymi, które były zatrudnione na takich sa­mych warunkach jak powód. Ani na miejsce powoda, ani dwóch pozostałych osób nikt nie został zatrudniony. Obsługą komputera zajmują się etatowi pracownicy Urzędu Gminy, którzy są zatrudnieni w nim od kilku lat. Budżet Gminy uchwalony na rok 1999 nie przewiduje środków finansowych na wynagrodzenie powoda i dwóch pozostałych osób niepełnosprawnych. Powód otrzymał odprawę pieniężną z tytułu rozwiązania umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty