01.12.1999

Uchwała Pełnego Składu SN z dnia 1 grudnia 1999 r., sygn. I KZP 29/99

Instytucja nieważności orzeczeń, określona w art. 101-104 kpk, nie ma zastosowania do postanowień wydawanych w postępowaniu wykonawczym.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy Pawła J., przekazanej na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy o Sądzie Najwyższym przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, postanowieniem z dnia 14 października 1999 r., pełnemu składowi Izby Karnej, w celu podjęcia uchwały rozstrzygającej następujące zagadnienie prawne:

„Czy przedmiotem postępowania o stwierdzenie nieważności może być orzeczenie dotyczące każdej kwestii w postępowaniu wykonawczym, w tym także orzeczenie w kwestii odroczenia wykonania kary, czy też art. 101 kpk jest tak wystylizowany, że dotyczy jedynie orzeczeń sądowych w postępowaniu rozpoznawczym (jurysdykcyjnym), ale nie odnosi się do postępowania wykonawczego?”

– uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

Uzasadnienie

(...) Trzeba na wstępie zauważyć, iż – jak to już stwierdzono w postanowieniu składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 1999 r. V KO 96/98 (OSNKW 1999/5-6 poz. 25) – ustawodawca nie poczynił żadnego rozróżnienia orzeczeń, które podlegają ocenie z punktu widzenia ich – w trybie art. 102 i nast. kpk. Zgodzić się też należy z wyrażonym w tym postanowieniu poglądem, iż przepis art. 101 § 1 in principio kpk nie może być odczytywany wyłącznie literalnie. Jego wykładnia musi uwzględniać przede wszystkim konsekwencje ewentualnego uznania za nieważne poszczególnych kategorii orzeczeń. Oczywiście, pamiętać trzeba, że ograniczenie się w procesie wykładni art. 101 § 1 kpk jedynie do wykładni językowej (semantycznej) nakazywałoby jednakowo traktować wszelkie orzeczenia zapadłe w toku postępowania karnego, bez jakiegokolwiek ich różnicowania z punktu widzenia możliwości zastosowania instytucji nieważności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne