Uchwała SN z dnia 23 lutego 1999 r., sygn. I KZP 35/98
Sądem powołanym do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji, a dokonującym przewidzianych w ustawie czynności w postępowaniu przygotowawczym (art. 329 § 1 kpk) lub rozpoznającym zażalenie na czynności postępowania przygotowawczego (art. 329 § 2 kpk), jest ten sąd, który byłby właściwy po wpłynięciu aktu oskarżenia.
W wypadku rozpoznawania zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia (art. 306 § 2 zd. ostatnie kpk) o właściwości sądu decyduje zdarzenie faktyczne, będące przedmiotem śledztwa lub dochodzenia, a nie tylko kwalifikacja prawna przyjęta w postanowieniu o wszczęciu postępowania przygotowawczego lub w postanowieniu o jego umorzeniu, czy postulowana w zażaleniu.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 441 § 1 kpk przez Sąd Wojewódzki w Tarnowie postanowieniem z dnia 8 grudnia 1998 r. zagadnienia prawnego, wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy «sądem powołanym do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji» w rozumieniu art. 329 § 1 kpk jest sąd określony w art. 24 § 1 kpk, a to rejonowy, gdy w postanowieniu o umorzeniu dochodzenia ustalono, że żadne przestępstwo nie zostało popełnione, względnie sąd rzeczowo właściwy według kwalifikacji prawnej przestępstwa powołanej w postanowieniu o wszczęciu i umorzeniu dochodzenia, czy też według kwalifikacji tego przestępstwa, pod kątem dokonania którego przeprowadzono również czynności dowodowe w postępowaniu przygotowawczym i którego to przestępstwa popełnienia dowodzi strona w zażaleniu na umorzenie dochodzenia?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty