11.05.1999 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 11 maja 1999 r. sygn. I PKN 26/99

Zakładowe porozumienie płacowe nie zastępowało warunków płacy wynikających z umowy o pracę lub innych czynności kształtujących treść stosunku pracy (art. 21 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania (jednolity tekst: Dz.U. z 1990 r. Nr 69, poz. 407), dla zmiany których konieczne było dokonanie wypowiedzenia zmieniającego.

Przewodniczący: SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 1999 r. sprawy z powództwa Zbigniewa C. przeciwko Przedsiębiorstwu P.K.S w J. o dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 14 października 1998 r.

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Jędrzejowie, wyrokiem z dnia 19 marca 1998 r., [...] oddalił powództwo Zbigniewa C. przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowej Komunikacji Samochodowej w J. o wyrównanie dodatku stażowego oraz o nagrodę jubileuszową za 35 i 40 lat pracy. Sąd ustalił, że powód w okresie od 1 września 1957 r. do 2 sierpnia 1969 r. pracował jako kierowca w tzw. transporcie niezorganizowanym. Następnie był zatrudniony w pozwanym zakładzie od 16 lutego 1970 r. do 31 grudnia 1997 r. W piśmie z 3 sierpnia 1979 r. dyrektor strony pozwanej podjął indywidualną decyzję, w której zaliczył powodowi do stażu pracy w PKS wyżej wskazany okres zatrudnienia w transporcie niezorganizowanym. Pracodawca, wyliczając powodowi wysokość dodatku stażowego, traktował okres pracy w transporcie niezorganizowanym, jako zatrudnienie poza PKS, co powodowało obniżenie wysokości tego dodatku. Ze względu na niezaliczenie tego stażu, nie przyznano powodowi także nagród jubileuszowych za 35 i 40 lat pracy. Sąd Rejonowy przyjął, że powodowi nie przysługuje dopłata do dodatku stażowego, gdyż obowiązujący u strony pozwanej Układ Zbiorowy Pracy przewidywał wyliczanie tego dodatku odrębnie za staż pracy w PKS (1,5% za każdy rok) i odrębnie za staż pracy poza PKS (1 %). Nadto w okresie 1994-1997 nastąpiła zmiana Szczegółowych Zasad Wynagradzania Pracowników PKS w Jędrzejowie, dokonana aneksem nr 11, wskutek której dodatek za staż pracy ustalało się odrębnie za okresy zatrudnienia w PKS i poza nim. Zdaniem Sądu Rejonowego, powodowi nie przysługiwały nagrody jubileuszowe za 35 i 40 lat, gdyż jego zakładowy staż pracy wynosił łącznie 28 lat i 4 miesiące, natomiast od 1 kwietnia 1991 r. do stażu pracy uprawniającego do tej nagrody zaliczano tylko zatrudnienie w PKS.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty