08.06.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 czerwca 1999 r., sygn. II CKN 380/98

Wierzyciel spółki cywilnej, pozwany przez jednego z jej wspólników z tytułu osobistego względem niego długu, może podnieść zarzut potrącenia, jeżeli zachodzą przesłanki wymienione w art. 498 § 1 kc; może także wystąpić przeciwko powodowi z powództwem wzajemnym.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Saturnina K. przeciwko Toniemu M. o zapłatę i powództwa wzajemnego Toniego M. przeciwko Saturninowi K. i Ryszardowi P. o zapłatę, na skutek kasacji pozwanego i powoda wzajemnego Toniego M., od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 28 listopada 1997 r. I ACa 613/97 – uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 26 maja 1997 r. I C 683/95 i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Krakowie do ponownego rozpoznania, pozostawiając mu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Saturnin K. wniósł pozew przeciwko Toniemu M. o zasądzenie kwoty 3.690,15 zł z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu, tytułem zwrotu pożyczki. Pozwany wystąpił z powództwem wzajemnym, żądając solidarnego zasądzenia od powoda głównego i od Ryszarda P. jako wspólników spółki cywilnej kwoty 13.223,65 zł z tytułu wynagrodzenia i zwrotu poniesionych kosztów za usługi świadczone na rzecz spółki. W odniesieniu do roszczenia z powództwa głównego zgłosił także zarzut potrącenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne