Uchwała SN z dnia 24 czerwca 1998 r. sygn. III ZP 14/98
Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Józef lwulski, Andrzej Wasilewski
Sąd Najwyższy, z udziałem Prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn, po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 1998 r. na posiedzeniu jawnym sprawy z powództwa Włodzimierza W., Piotra S., Jana S., Ryszarda W., Jerzego R., Walentego T., Jerzego K., Wiesława S., Zbigniewa G. i Andrzeja W. przeciwko Fabryce Lin i Drutu „D.” SA w W. o wypłatę nagrody z zysku, na skutek przedstawienia zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 19 marca 1998 r. [...] do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 § 1 KPC
Czy pracownikom przysługują nagrody z zysku za okres od 15 lipca 1994 r. do 31 grudnia 1994 r. i cały 1995 rok w sytuacji, gdy Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Fabryki Lin i Drutu „D.” SA w W. przeznaczyło zysk netto za ten okres na kapitał zapasowy Spółki ?
podjął następującą uchwałę:
Jeżeli w spółce akcyjnej obowiązuje regulamin wypłacania nagród z zysku przewidujący, że z jego części jest tworzony fundusz nagród, to przeznaczenie zysku w całości na kapitał zapasowy nie pozbawia pracowników roszczeń o nagrody z zysku.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu postanowieniem z dnia 19 marca 1998 r. [...] przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne, którego treść ujęta została w sentencji niniejszej uchwały. Zagadnienie to powstało przy rozpoznawaniu przez Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych apelacji powodów Włodzimierza W., Piotra S., Jana S., Ryszarda W., Jerzego R., Walentego T., Jerzego K., Wiesława S., Zbigniewa G. i Andrzeja W., których powództwo o wypłatę nagród z zysku zostało oddalone przez Sąd Rejonowy-Sąd Pracy we Włocławku wyrokiem z dnia 12 grudnia 1997 r. [...]
Sąd pierwszej instancji ustalił, iż powodowie są zatrudnieni w Fabryce Lin i Drutu „D.” Spółka Akcyjna w W. W przedsiębiorstwie państwowym - Fabryce Lin i Drutu „D.” w W., które zostało przekształcone w Spółkę Akcyjną będącą stroną pozwaną od dnia 1 września 1988 r. obowiązywało Porozumienie płacowe, które określało zasady wynagradzania pracowników oraz przyznawania im innych świadczeń związanych z pracą. Przepis art. 32 tego Porozumienia stanowi, iż oprócz składników wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą przewidzianych Porozumieniem płacowym pracownikowi przysługuje między innymi nagroda z zysku. Zgodnie zaś z jego art. 33 Porozumienie to zastępuje w zakresie w nim uregulowanym odpowiednie przepisy Kodeksu pracy oraz postanowienia Układu Zbiorowego Pracy dla Przemysłu Metalowego, a także inne przepisy o charakterze płacowym obowiązujące w zakładzie pracy. W dniu 17 kwietnia 1991 r. aktem notarialnym przedsiębiorstwo państwowe Fabryka Lin i Drutu „D.” w W. przekształciło się w spółkę akcyjną. Władzami spółki są Zarząd Spółki, Rada Nadzorcza i Walne Zgromadzenie. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia, stosownie do § 30 statutu, między innymi należy rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania Zarządu Spółki, bilansu oraz rachunków zysków i strat za rok ubiegły, a także podjęcie uchwały o podziale zysków lub pokryciu strat. Pismem okólnym [...] prezesa zarządu pozwanej Spółki z dnia 24 lutego 1992 r. został wprowadzony Regulamin wypłacania nagród z zysku w tej Spółce. Regulamin określa zasady tworzenia funduszu nagród z zysku oraz zasady podziału tego funduszu dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych. Aneksem nr 1 z dnia 12 lutego 1993 r. do pisma okólnego nr 2/92 prezesa zarządu wprowadzono zmiany pkt 5 Regulaminu określając warunki otrzymania nagrody z zysku oraz stwierdzono utratę mocy pkt 9,13 i 14 Regulaminu, zaś pozostałe ustalenia Regulaminu pozostały bez zmian.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty