Postanowienie SN z dnia 18 marca 1998 r. sygn. I PKN 4/98
Wolność wyboru narodowości może być realizowana tylko w odniesieniu do narodów obiektywnie istniejących, jako ukształtowanych w procesie historycznym.
Przewodniczący SSN: Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca)
Sędziowie SN Barbara Wagner, Andrzej Wasilewski.
Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego, po rozpoznaniu w dniu 18 marca 1998 r. sprawy z wniosku Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia pod nazwą „Związek Ludności Narodowości Śląskiej” z siedzibą w K. z udziałem Wojewody K. o rejestrację stowarzyszenia, na skutek kasacji wnioskodawcy od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 24 września 1997 r. [...]
postanowił:
oddalić kasację.
Uzasadnienie
Komitet Założycielski Stowarzyszenia pod nazwą „Związek Ludności Narodowości Śląskiej” z siedzibą w K. w sprawie o rejestrację stowarzyszenia, z udziałem Wojewody K. i przy udziale Prokuratora, wniósł kasację od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 24 września 1997 r. [...]. Zaskarżonym postanowieniem, uwzględniając apelację Wojewody K., zmieniono postanowienie Sądu pierwszej instancji, rejestrujące to Stowarzyszenie i oddalono wniosek o rejestrację. Sąd Apelacyjny nie zgodził się z poglądem Sądu pierwszej instancji, który przyjął, że w postępowaniu rejestracyjnym nie można oceniać czy istnieje naród śląski, gdyż obywatele mają swobodny wybór narodowości, a tubylczy Ślązacy stanowią mniejszość na Górnym Śląsku. Zdaniem Sądu Apelacyjnego istniejące odrębności regionalne na Górnym Śląsku nie uzasadniają uznania jego mieszkańców za odrębny naród. Podniesiono także, iż mniejszości narodowe korzystają ze szczególnych przywilejów przewidzianych w ordynacji wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, polegających na nieobowiązywaniu wobec nich pięcio i siedmio-procentowych progów wyborczych. Z tych względów wniosek o rejestrację stowarzyszenia mającego w nazwie i kilku przepisach statutu określenie „naród śląski” - zdaniem Sądu Apelacyjnego - nie mógł być uwzględniony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty