Uchwała SN z dnia 28 sierpnia 1997 r., sygn. III CZP 36/97
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Wspólnoty Mieszkaniowej Nr 4 w B. przeciwko Jerzemu Sz. o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Wojewódzki w Kielcach postanowieniem z dnia 16 kwietnia 1997 r. II Ca 146/97 do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 kpc:
a) Czy właściciel lokalu może bez zgody pozostałych właścicieli lokali, tworzących łącznie z nim wspólnotę mieszkaniową, odłączyć swój lokal mieszkalny od zainstalowanej w budynku sieci centralnego ogrzewania i przy wykorzystaniu istniejącej w tym lokalu instalacji ogrzewczej zastosować w nim inny rodzaj ogrzewania (ogrzewanie gazowe)?
b) W wypadku przyjęcia, że taka zgoda jest konieczna czy uzyskana przez tego właściciela, przed powstaniem wspólnoty mieszkaniowej, zgoda jednostki organizacyjnej, sprawującej zarząd nieruchomością wspólną, na zmianę sposobu ogrzewania mieszkania jest skuteczna względem pozostałych właścicieli lokali?
podjął następującą uchwałę:
Po wejściu w życie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 r. Nr 85, poz. 388) właściciel lokalu nie może bez zgody pozostałych właścicieli odłączyć swojego lokalu mieszkalnego od zainstalowanej w budynku sieci centralnego ogrzewania i przy jej wykorzystaniu zastosować inny rodzaj ogrzewania.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 16 kwietnia 1997 r. II Ca 146/97 Sąd Wojewódzki w Kielcach przedstawił na podstawie art. 390 § 1 kpc zagadnienie prawne sformułowane w tym postanowieniu. Stan faktyczny, na tle którego powstały wątpliwości znajdujące odzwierciedlenie w przedstawionym zagadnieniu, przedstawia się następująco:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty