Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. I CSKP 41/21
Sąd nie może nakazać wspólnocie wprowadzenia określonego punktu pod obrady zebrania członków, które już się odbyło.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marcin Krajewski (przewodniczący)
SSN Tomasz Szanciło (sprawozdawca)
SSN Marcin Łochowski
w sprawie z powództwa J. C. przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej [...]. w W. o uchylenie uchwały, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 27 kwietnia 2021 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. akt V ACa (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 listopada 2017 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo J. C. o uchylenie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej [...]. w W. (dalej: Wspólnota) z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie niewprowadzenia do porządku zebrania właścicieli lokali nieruchomości przy ul. T. w W. z dnia 15 lutego 2017 r. głosowania w przedmiocie uchwały w sprawie przydzielenia powodowi dwóch miejsc parkingowych na podwórku oraz udostępnienia kluczy i pilota od bramy wjazdowej, wskazanej w punkcie 3 protokołu z zebrania właścicieli lokali z dnia 15 lutego 2017 r. (pkt I) i rozstrzygnął o kosztach procesu (pkt II).
Sąd Okręgowy ustalił, że powód od około 10 lat jest właścicielem dwóch lokali użytkowych usytuowanych na parterze w budynku przy ul. T. w W.. Kilkukrotnie postulował, aby wprowadzono do porządku obrad wniosek w sprawie przydzielenia mu dwóch miejsc postojowych. Przedmiotowy budynek nie posiada własnej bramy wjazdowej na podwórko, podobnie jak budynek znajdujący się przy ul. K.. Mieszkańcy tych budynków, aby dostać się na podwórko, korzystają z bramy wjazdowej budynku przy ul. T.. Działka, na której znajduje się podwórko, jest własnością W.. Wspólnoty Mieszkaniowe [...]., T. i K. zawarły nieformalną umowę, na podstawie której mieszkańcy tych budynków mogą korzystać z bramy wjazdowej znajdującej się w budynku przy ul. T.. Mieszkańcy tych trzech wspólnot postanowili, że tylko ograniczona liczba właścicieli lokali mieszkalnych będzie mogła parkować na podwórzu, a właściciele lokali użytkowych nie będą korzystali z podwórza. To porozumienie utrzymuje się już od około 20 lat. Na podwórzu znajduje się również altana śmietnikowa, do której pasuje klucz, pasujący również do furtki w bramie. Powód otrzymał klucz do bramy, nie posiada jedynie pilota otwierającego bramę. Brama wjazdowa od strony budynku przy ul. T. jest zbyt niska, aby mógł przejechać nią wóz strażacki, dlatego też droga pożarowa prowadzi od ul. O. przez parking znajdujący się na podwórzu. Wspólnoty Mieszkaniowe biorące udział w porozumieniu przestrzegają, aby wszystkie bramy nie były z żadnej strony zastawiane samochodami, właśnie ze względu na prowadzącą tamtędy drogę pożarową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty