Uchwała SN z dnia 4 lipca 1997 r., sygn. III CZP 31/97
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Cecylii M. o wpis do księgi wieczystej po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Wojewódzki w Białymstoku postanowieniem z dnia 25 kwietnia 1997 r. II Cr 2/97 do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 kpc:
Czy skutek rozwiązania dożywocia powstałego z mocy prawa, tj. art. 8 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych, jest taki sam, jak skutek rozwiązania dożywocia powstałego w wyniku zawartej umowy o dożywocie art. 908 § 1 kc?
podjął następującą uchwałę:
Rozwiązanie stosunku dożywocia powstałego z mocy prawa na podstawie art. 8 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U. 1971 r. Nr 27, poz. 250) powoduje przejście prawa własności nieruchomości na dożywotnika.
Uzasadnienie
Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało w sprawie, w której sąd dokonał wpisu prawa własności nieruchomości na rzecz spadkobierców byłej dożywotniczki, między innymi na podstawie wyroku rozwiązującego stosunek dożywocia powstały na podstawie art. 8 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U. 1971 r. Nr 27, poz. 250 ze zm.) i orzekającego o obowiązku wydania nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty