Czy jest opodatkowane przeniesienie mieszkania w ramach umowy o dożywocie
Na podstawie umowy o dożywocie chcę przenieść własność mieszkania. Mieszkanie nabyłam w zeszłym roku. Czy przeniesienie własności mieszkania w drodze umowy o dożywocie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?
problem
rada
W przedstawionym przypadku przeniesienie własności mieszkania w drodze umowy o dożywocie spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego, jeżeli podatnik osiągnie z tytułu tej czynności dochód. Szczegóły - w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym (art. 908 k.c.). W ramach umowy o dożywocie, w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, nabywca zobowiązuje się do określonych świadczeń. Jednym ze źródeł przychodów określonych w updof jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, dokonywane poza działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 8 updof). Obowiązek podatkowy przy tym źródle przychodu powstaje, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie danej nieruchomości. W ramach tego źródła przychodu podlega opodatkowaniu każda czynność prawna, w wyniku której dochodzi do odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. Z punktu widzenia podatku dochodowego umowa o dożywocie prowadzi do odpłatnego zbycia nieruchomości. Należy więc przyjąć, że zbycie nieruchomości w ramach umowy o dożywocie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli tylko nastąpi w ww. terminie 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 10 sierpnia 2010 r., nr ITPB2/415-474/10/BK:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty