Wyrok SN z dnia 7 maja 1997 r., sygn. II CKN 88/97
Artykuł 16 § 2 prawa spółdzielczego nie wiąże z niedochowaniem pisemnej formy deklarowania nadobowiązkowych udziałów sankcji nieważności, a zatem ustne uzgodnienia i wpłacenie ich przez członka i przyjęcie przez spółdzielnię rodzi zwykłe skutki wniesienia udziałów.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Jerzego T. przeciwko Spółdzielczemu Bankowi Ludowemu w Ł. o zapłatę na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 30 października 1996 r. I ACr 473/96 oddalił kasację oraz wniosek pozwanego o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód Jerzy T., będący członkiem pozwanego Spółdzielczego Banku Ludowego, dochodził od niego zwrotu sześciu nadobowiązkowych (ponadnormatywnych) udziałów członkowskich, jakie wpłacił poza wymaganym przez statut jednym udziałem obowiązkowym (normatywnym), a które wypowiedział w skierowanym do pozwanego piśmie z dnia 1 lipca 1993 r. Pozwany wniósł o oddalenie powództwa, powołując się na uchwałę z dnia 18 grudnia 1995 r. Nadzwyczajnego Zebrania Przedstawicieli, mocą której straty, poniesione przez pozwany Bank w 1993 r., miały zostać pokryte z funduszu zasobowego i udziałowego, co też nastąpiło w toku likwidacji pozwanego Banku i uniemożliwiło dokonanie zwrotów udziałów, wypowiedzianych przez członków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty