10.01.1997 Obrót gospodarczy

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 10 stycznia 1997 r., sygn. III CZP 116/96

Sąd Najwyższy przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 16 października 1996 r. RPO/225213/96/I/AM-JS o rozstrzygnięcie następującego zagadnienia prawnego:

„Czy art. 87 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296, z późn. zm.) obowiązuje w całej rozciągłości w ten sposób, że stanowi podstawę prawną występowania w procesach cywilnych radców prawnych jako pełnomocników osób fizycznych i nie wymaga dla owego obowiązywania uprzedniej zmiany ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. nr 19, poz. 145, z 1989 r., nr 33, poz. 175), czy też art. 87 § 1 k.p.c. upoważnia radców prawnych do występowania w procesach cywilnych jedynie w granicach obowiązujących ustaw odrębnych, tj. w sytuacjach określonych w art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 lipca o radcach prawnych oraz w razie świadczenia pomocy prawnej (obsługi prawnej) podmiotom gospodarczym w zakresie ich działalności gospodarczej na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. z 1988 r. nr 41, poz. 324 z późn. zm.)?”

podjął następującą uchwałę:

Przepis art. 87 § 1 k.p.c. nie stanowi samodzielnej podstawy określenia zakresu, w jakim radca prawny może być w postępowaniu cywilnym pełnomocnikiem procesowym osoby fizycznej.

Uzasadnienie

I. Wykazując konieczność wystąpienia z wnioskiem o podjęcie uchwały, Rzecznik Praw Obywatelskich powołał się na wątpliwości i rozbieżności, jakie wywołało w praktyce i orzecznictwie sądów stosowanie przepisu art. 87 § 1 k.p.c. po jego nowelizacji dokonanej w przepisach ustawy z 1.III.1996 r. o zmianie kodeksu postępowania cywilnego ... (Dz.U. nr 43, poz. 189).

W szczególności – zdaniem Rzecznika – część sądów uznała, że dla określenia zakresu, w jakim radcy prawni mogą zastępować osoby fizyczne, decydujące znaczenie ma treść przepisów o radcach prawnych, ponieważ są one zamieszczone w ustawie szczególnej, a w następstwie odmawia dopuszczenia radców prawnych do reprezentowania osób fizycznych, część zaś sądów przyjęła w swojej praktyce, że nowelizacja art. 87 § 1 k.p.c. oznacza poszerzenie we wszystkich sprawach cywilnych kręgu fachowych pełnomocników o radców prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne