05.12.1995

Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 1995 r. sygn. III SW 1035/95

Przewodniczący SSN: Maria Tyszel (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Walerian Sanetra, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 1995 r., na posiedzeniu niejawnym sprawy z protestu Włodzimierza K. przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

postanowił:

stwierdzić, że protest jest zasadny z powodu naruszenia przepisów ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398 ze zm.), które mogło mieć wpływ na wynik wyborów.

Uzasadnienie

Wnoszący protest do Sądu Najwyższego Włodzimierz K. zarzucił, że Prezydent-Elekt: „celowo skłamał podając że ma wyższe wykształcenie” na dowód czego podał, że: „w plakacie wyborczym Pana Aleksandra Kwaśniewskiego w 1989 r. była informacja, że ma ukończone Liceum Ogólnokształcące, czyli już wtedy wiedział że nie ma prawa legitymować się (tytułem) ukończeniem studiów wyższych”.

Sąd Najwyższy rozpatrując protest zważył:

Na mocy art. 72 ust. 1 w zw. z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398 ze zm.) zwanej dalej Ordynacją, Sąd Najwyższy rozpoznaje protesty wniesione z powodu naruszenia przepisów Ordynacji albo z powodu dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, jeżeli to naruszenie lub przestępstwo mogło wywrzeć wpływ na wynik wyborów.

Na podstawie nadesłanych przez Państwową Komisję Wyborczą list kandydatów na posłów zgłoszonych 27 sierpnia 1991 r. oraz 5 sierpnia 1993 r, przy nazwisku Aleksandra Kwaśniewskiego w 1991 r. wskazano: „dziennikarz”, w 1993 r. : „dziennikarz-ekonomista”. Tę ostatnią informację wpisano do Protokołu rejestracji Okręgowej Listy Kandydatów na Posłów przez OKW w Warszawie w Okręgu Wyborczym Nr 1, sporządzonego w dniu 6 sierpnia 1993 r. W analogicznym protokole z dnia 28 sierpnia 1991 r. brak jest nazwiska Aleksandra Kwaśniewskiego, z tym że lista rozpoczyna się od Nr 2. W protokole rejestracji zgłoszenia, oraz w samym zgłoszeniu na kandydata na senatora RP w Koszalinie, z 10 maja 1989 r. wpisano zawód: „dziennikarz”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty