Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 21 grudnia 1994 r., sygn. I KZP 33/94
Wzruszenie prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie przed Komisją Specjalną do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym lub jej delegaturą może nastąpić w trybie rewizji nadzwyczajnej, a także w trybie wznowienia postępowania.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu przedstawionego na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 w zw. z art. 13 pkt 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o Sądzie Najwyższym (j.t. Dz.U. z 1994 r. nr 13, poz. 46) wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 27 października 1994 r. o wyjaśnienie przez skład siedmiu sędziów następującego zagadnienia prawnego:
W jakim trybie możliwe jest wzruszenie prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie przed Komisją Specjalną do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym lub jej delegaturą, w szczególności czy dopuszczalne jest wniesienie rewizji nadzwyczajnej od takiego orzeczenia?
uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.
Uzasadnienie
Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym została utworzona dekretem z 16.XI.1945 r. (Dz.U. nr 53, poz. 302), początkowo jako organ powołany do wykrywania i ścigania przestępstw godzących w interesy życia gospodarczego lub społecznego Państwa, wyszczególnionych w sposób niewyczerpujący w przepisach Dekretu. W sprawach tych orzekały w zasadzie sądy, z tym jednak, że Komisja mogła nie przekazując sprawy do sądu sama skierować sprawcę przestępstwa do pracy przymusowej na okres do 2 lat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty