14.07.1994 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 14 lipca 1994 r., sygn. III CZP 86/94

Sąd Najwyższy z wniosku Zakładów Azotowych w T. Spółki Akcyjnej, Stanisława B., Heleny B., Stanisława M., Doroty M., Tadeusza Ś., Zofii Ś., Marii K., Antoniego K., Hanny D. Józefa S., Marii S., Beaty G., Jerzego G., Stanisława G. i Marii G. o wpis w księgach wieczystych po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Tarnowie postanowieniem z dnia 31 maja 1994 r. I Cz 139/94 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy dopuszczalne jest, w budynkach stanowiących własność spółki akcyjnej Skarbu Państwa i stojących na nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste tejże spółce akcyjnej, ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych na rzecz dotychczasowych najemców z jednoczesnym przeniesieniem udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, na której stoją dwa budynki lub więcej, bez wydzielenia odrębnych działek pod każdym z budynków, o ile podział taki byłby nieuzasadniony, z uwagi na znajdujące się na nieruchomości urządzenia służące wspólnie wszystkim stojącym na działce budynkom”?

podjął następującą uchwałę:

W budynkach wzniesionych na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym dopuszczalne jest ustanowienie własności lokali z jednoczesnym oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części tego gruntu, jeżeli jego podział jest nieuzasadniony.

Uzasadnienie

Zagadnienie powyższe wyłoniło się w sprawach – połączonych w trybie art. 219 k.p.c. do wspólnego rozpoznania – w których wnioskodawcy wystąpili do Sądu Rejonowego o wpisanie w księgach wieczystych odrębnych własności lokali mieszkalnych, zaś tenże Sąd wyznaczył jednemu z nich, a mianowicie Zakładom Azotowym w T. Spółka Akcyjna (sprzedawcy lokali) siedmiodniowy termin do usunięcia przeszkody do wpisów, polegającej na tym, że z nieruchomości objętych wnioskami nie zostały wydzielone osobne działki dla każdego z poszczególnych budynków, w których znajdują się sprzedane notarialnie lokale. W związku z powyższym Sąd wezwał wymienionego wnioskodawcę do przedłożenia dokumentów potwierdzających fakt przeprowadzenia tego rodzaju podziału nieruchomości oraz „sprostowania” umów notarialnych przez uwzględnienie dokonanych zmian geodezyjnych, a co za tym idzie, również skorygowanie wielkości udziałów właścicieli lokali w prawie użytkowania wieczystego gruntów. Dodać należy, że przedmiotowe nieruchomości, poza jedną, obejmują po dwa wielomieszkaniowe budynki, natomiast jedna z nich – sześć takich budynków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne