Uchwała SN z dnia 21 sierpnia 1992 r., sygn. I KZP 26/92
Nienależyta obsada sądu, o której mowa w art. 388 pkt 2 k.p.k., zachodzi również wtedy, gdy sąd pierwszej instancji rozpozna w składzie jednego sędziego i dwóch ławników sprawę przekazaną mu do ponownego rozpoznania przez sąd odwoławczy ze wskazaniem na potrzebę rozważenia przyjęcia kwalifikacji prawnej czynu, za który ustawa przewiduje karę śmierci (art. 19 § 2 k.p.k.).
Sąd Najwyższy w sprawie Jacka C., Bogdana G. i Romana L., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 390 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, postanowieniem z dnia 12 maja 1992 r. zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy rozpoznanie przez sąd pierwszej instancji w składzie określonym w art. 19 § 1 k.p.k., tzn. jednego sędziego i dwóch ławników, przekazanej mu przez sąd odwoławczy sprawy w następstwie uchylenia zaskarżonego wyroku ze wskazaniem na potrzebę rozważenia w oparciu o ponownie przeprowadzone dowody możliwości zastosowania w odniesieniu do będącego przedmiotem rozpoznania przestępstwa innej (surowszej) niż dotychczas kwalifikacji prawnej, związanej z czynem, za który ustawa przewiduje karę śmierci (z art. 148 § 1 k.k.) stanowi naruszenie art. 388 pkt 2 k.p.k. ze względu na treść art. 19 § 2 k.p.k.? uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty