05.06.1992 Kadry i płace

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 5 czerwca 1992 r., sygn. I PZP 12/92

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie z powództwa Krzysztofa S. przeciwko Przedsiębiorstwu Budownictwa Nr 2 w S. o wypłatę odprawy po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 22 maja 1992 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 22 lutego 1992 r. I PRN 4/92:

„Czy sam fakt posiadania akcji (udziałów) w spółce akcyjnej pozbawia pracownika uprawnienia do odprawy pieniężnej z art. 8 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. nr 4, poz. 19 ze zm.)?”

podjął następującą uchwałę:

Odprawa pieniężna nie przysługuje pracownikowi-akcjonariuszowi prowadzącemu w chwili rozwiązania stosunku pracy działalność gospodarczą w ramach spółki akcyjnej, dokonującej przejęcia mienia likwidowanego zakładu pracy (art. 8 ust. 1 i ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw Dz.U. z 1990 r. nr 4, poz. 19 ze zm.).

Uzasadnienie

Przedstawione do rozważenia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego zagadnienie prawne wyłoniło się na tle rozpoznawanej przez Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w Szczecinie i Sąd Wojewódzki – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie sprawy z powództwa Krzysztofa S. przeciwko Przedsiębiorstwu Budownictwa Ogólnego nr 2 (w likwidacji) w S. o odprawę pieniężną przewidzianą w art. 8 ustawy z 28.XII.1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładów pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. nr 4, poz. 19 ze zmianami). W grudniu 1990 r. pozwane przedsiębiorstwo zostało postawione w stan likwidacji w celu prywatyzacji, zaś jego mienie przejęła spółka akcyjna SPBO-SA, utworzona przez pracowników likwidowanego przedsiębiorstwa. Akcje SPBO-SA wykupił również powód. Spółka zaproponowała mu zatrudnienie na stanowisku kierownika robót różnych, którego on jednak nie przyjął. W konsekwencji likwidator pozwanego przedsiębiorstwa wypowiedział mu umowę o pracę. Pozwane przedsiębiorstwo było likwidowane w trybie przepisów rozdziału 4 ustawy z 13.VII.1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. nr 51, poz. 298). Posiadaczem 80% akcji powstałej spółki SPBO-SA jest Skarb Państwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty