Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 5 czerwca 1992 r., sygn. I PZP 12/92
Przewodniczący: Prezes SN J. Wasilewski. Sędziowie SN: T. Flemming-Kulesza, J. Iwulski, A, Józefowicz, T. Romer, W. Sanetra (sprawozdawca), J. Skibińska-Adamowicz (wspólsprawozdawca).
Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora W. Bryndy, w sprawie z powództwa Krzysztofa S. przeciwko (...) Przedsiębiorstwu Budownictwa Ogólnego Nr 2 w S. o wypłatę odprawy, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 22 maja 1992 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 22 lutego 1992 r.:
Czy sam fakt posiadania (udziałów) w spółce akcyjnej pozbawia pracownika uprawnienia do odprawy pieniężnej z art. 8 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.)?
podjął następującą uchwałę:
Odprawa pieniężna nie przysługuje pracownikowi-akcjonariuszowi prowadzącemu w chwili rozwiązania stosunku pracy działalność gospodarcza w ramach spółki akcyjnej, dokonującej przejęcia mienia likwidowanego zakładu pracy (art. 8 ust. 1 i ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.).
Uzasadnienie
Przedstawione do rozważenia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego zagadnienie prawne wyłoniło się na tle rozpoznawanej przez Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w Szczecinie i Sąd Wojewódzki - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie sprawy z powództwa Krzysztofa S. przeciwko (...) Przedsiębiorstwu Budownictwa Ogólnego Nr 2 (w Likwidacji) o odprawę pieniężną przewidzianą w art. 8 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładów pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.). W grudniu 1990 r. pozwane przedsiębiorstwo zostało postawione w stan likwidacji w celu prywatyzacji, jego mienie zaś przejęła spółka akcyjna SPBO-SA, utworzona przez pracowników likwidowanego przedsiębiorstwa. Akcje SPBO-SA wykupił również powód. Spółka zaproponowała mu zatrudnienie na stanowisku kierownika robót różnych, którego on jednak nie przyjął. W konsekwencji likwidator pozwanego przedsiębiorstwa wypowiedział mu umowę o pracę. Pozwane przedsiębiorstwo było likwidowane w trybie przepisów zawartych w rozdziale 4 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298). Posiadaczem 80% akcji powstałej spółki SPBO-SA jest Skarb Państwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty