12.03.1996 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 12 marca 1996 r., sygn. I PRN 15/96

Ten sam stan faktyczny nie może być równocześnie kwalifikowany jako wyłączenie prawa do odprawy na podstawie art. 8 ust. 3 pkt 3 i art. 8 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. 1990 r. Nr 4, poz. 19 w zm.).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Zdzisława W. przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcji i Przetwórstwa Rolno-Spożywczego „P.” Spółka z o.o. w R. o odprawę, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (...) od wyroku Sądu Wojewódzkiego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Opolu z dnia 29 września 1994 r. (...) – uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Kluczborku z dnia 7 lipca 1994 r. (...) i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu – Sądowi Pracy w Kluczborku.

Uzasadnienie

Powód Zdzisław W. domagał się zasądzenia od pozwanego Przedsiębiorstwa Produkcji i Przetwórstwa Rolno-Spożywczego „P.” Spółka z o.o. w R. odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

Pozwana Spółka wniosła o oddalenie powództwa, uzasadniając swoje stanowisko tym, że powód posiada 6 udziałów tejże Spółki oraz tym, że pozwana Spółka przejmowała dalsze składniki majątku ruchomego od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Okoliczności te – zdaniem pozwanej – pozbawiają powoda prawa do odprawy w myśl art. 8 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.).

Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w Kluczborku wyrokiem z dnia 7 lipca 1994 r. (...) oddalił powództwo. W motywach uzasadnienia Sąd – powołując się na art. 8 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw – stwierdził, że powodowi nie przysługuje odprawa z tej racji, iż jest on udziałowcem pozwanej Spółki, ta zaś jest w okresie przejmowania mienia dotychczasowego zakładu pracy, jakim było Gospodarstwo Rolne Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w R. Sąd stwierdził też, że prawo powoda do odprawy dodatkowo wyłącza uregulowanie art. 8 ust. 3 pkt 5 powołanej ustawy, gdyż powód jako udziałowiec w spółce jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą na własny rachunek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne
27.02.2004 Kadry i płace
Czytaj więcej