Wyrok SN z dnia 7 maja 1991 r., sygn. I PRN 19/91
Zasada poszanowania praw nabytych jest jedną z fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawnego. Odstępstwa od tej zasady są możliwe tylko w wypadku wyraźnego ich włączenia do treści umowy (wówczas uzyskuje podstawę w woli stron volenti non fit iniuria) lub uznania ich przez ustawę (wówczas legitymowane są przez wolę parlamentu oczywiście gdy ustawa zgodna jest z konstytucją).
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Ireny i Jana małż. P. przeciwko Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu w Ś. z siedzibą w D. o wypłatę ekwiwalentu za mieszkanie na skutek rewizji nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego (RN.III.P.693/90) od wyroku Sądu Wojewódzkiego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 27 września 1990 r., t. IV Pr. 335/90 uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej zapłaty ekwiwalentu za mieszkanie oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego Sądu Pracy w Ełku z dnia 29 czerwca 1990 r. WP 325/90 i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu Sądowi Pracy w Ełku do ponownego rozpoznania w tej części.
Uzasadnienie
Prokurator Generalny wniósł w dniu 6.IV.1991 r. rewizję nadzwyczajną od wyroku Sądu Wojewódzkiego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z 27.IX.1990 r., mocą którego oddalono rewizję małżonków Ireny i Jana P. od wyroku Sądu Rejonowego w Ełku Sądu Pracy z 8.VI.1990 r. w sprawie przeciwko PGR w Ś. o wypłatę ekwiwalentu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty