06.04.1989 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 6 kwietnia 1989 r., sygn. I PR 138/89

Umowa o pracę zawarta przez uspołeczniony zakład pracy, na podstawie której pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy za wynagrodzeniem na rzecz tego zakładu, polegającej na wyczynowym uprawianiu sportu w określonym przez strony klubie sportowym, nie jest sprzeczna z przepisami prawa pracy, zaś obowiązki pracownika wynikające z takiej umowy o pracę obejmują staranne wykonywanie zadań sportowych szczegółowo określonych przez klub sportowy.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Lecha R. przeciwko Kopalni Węgla Kamiennego w B. o przywrócenie do pracy na skutek odwołania powoda od orzeczenia Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Bytomiu z dnia 9 marca 1988 r. V.P. 16/88 – zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że ustalił iż powód Lech R. nie porzucił pracy w pozwanej Kopalni Węgla Kamiennego w B. i zasądził na rzecz powoda Lecha R. od pozwanej Kopalni Węgla Kamiennego w B. 41.341 zł z 8% od 15 stycznia 1988 r. oraz 3.500 zł tytułem kosztów procesu za obie instancje.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9.III.1986 r. Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w Bytomiu oddalił powództwo Lecha R. o przywrócenie go do pracy w pozwanej Kopalni Węgla Kamiennego w B. Sąd ten ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanej Kopalni na podstawie umowy o pracę z 13.XI.1984 r. określającej jako rodzaj jego pracy – stanowisko robotnika dołowego, ze stosownym do tego stanowiska wynagrodzeniem. Powód pracy tej nigdy nie wykonywał, ponieważ niezwłocznie po zawarciu umowy o pracę został oddelegowany do Górniczego Klubu Sportowego „B.” w celu uprawiania sportu kolarskiego. W grudniu 1987 r. na prośbę powoda, Zarząd Górniczego Klubu Sportowego wyraził zgodę na zwolnienie go z obowiązków zawodnika i przejście do Klubu Sportowego „K.” w C. z dniem 1.IV.1988 r. W dniu 29.XII.1987 r. wiceprezes zarządu Klubu „B.” polecił powodowi, aby na okres do czasu przejścia do Klubu „K.” podjął wykonywanie pracy w pozwanej Kopalni na stanowisku określonym w umowie z 13.XI.1984 r. Powód nie zgłosił się do pracy w Kopalni, co spowodowało, że pozwana, pismem z dnia 7.I.1988 r. powiadomiła go o wygaśnięciu umowy o pracę z dniem 30.XII.1987 r. na skutek porzucenia pracy. Prezes Klubu „B.” był wówczas zastępcą dyrektora pozwanej Kopalni. W ocenie Sądu Rejonowego zachowanie powoda stanowiło porzucenie pracy, skoro zwracając się do zarządu Górniczego Klubu Sportowego o zwolnienie go do innego klubu sportowego powód dał wyraz braku zamiaru dalszego zatrudnienia w pozwanej Kopalni, a jednocześnie nie podporządkował się poleceniu dotyczącemu wykonywania obowiązków pracowniczych. Polecenie to zawierało cofnięcie „oddelegowania” powoda przez zakład pracy. Okoliczność, że zostało wydane przez wiceprezesa Zarządu Klubu, nie ma znaczenia, bowiem tenże działał w zastępstwie Prezesa Klubu, będącego jednocześnie zastępcą kierownika zakładu pracy. Przy rozpoznawaniu rewizji powoda, opartej na podstawie naruszenia prawa materialnego (art. 368 pkt 1 k.p.c.) Sąd Wojewódzki w Katowicach w trybie art. 391 § 1 k.p.c. przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne następującej treści: „Czy wobec stwierdzenia, że zawarta między stronami umowa o pracę jest nieważna, powód może dochodzić roszczeń przysługujących pracownikom, wynikających z kodeksu pracy?.” Sąd Wojewódzki uzupełnił także postępowanie dowodowe i poczynił dodatkowe ustalenia, dając temu wyraz w uzasadnieniu pytania prawnego. Z ustaleń tych wynika, że pomimo uznania przez pozwaną Kopalnię, że powód porzucił pracę – kluby sportowe, tj. Górnicze Kluby Sportowe „B.” i KS „K.” w C. doszły do porozumienia w sprawie przekazania powoda i rozliczyły tzw. koszty wyszkolenia zawodnika. Powód od 1.IV.1988 r. przeszedł do KS „K.” Do tego momentu był członkiem Górniczego Klubu Sportowego „B.” i wykonywał jak poprzednio obowiązki zawodnicze wobec tego Klubu, a z chwilą przejścia do Klubu „K.” zwrócił przydzielone mu przez pozwaną Kopalnię mieszkanie służbowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty