Wyrok NSA z dnia 17 maja 2023 r., sygn. II OSK 2490/20
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Grzegorz Antas Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lutego 2020 r. sygn. akt VII SA/Wa 2521/19 w sprawie ze skargi P.H. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 30 sierpnia 2019 r. nr 1158/19 w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek W. w W. o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 19 lutego 2020 r., VII SA/Wa 2521/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie oddalił skargę P.H. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (MWINB) z 30 sierpnia 2019 r., nr 1158/19, w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy (dalej: "PINB", "organ I instancji") wpłynęło pismo Wspólnoty Mieszkaniowej [...] (Wspólnota) dotyczące korzystania z lokalu nr [...] w budynku przy ul. [...] w Warszawie, niezgodnie z jego przeznaczeniem. W związku z tym organ powiatowy wszczął postępowanie w sprawie zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego nr [...] na studio fryzjerskie w budynku przy ul. [...] w W., a następnie w dniu 20 marca 2019 r. przeprowadzono oględziny przedmiotowego lokalu. W trakcie oględzin ustalono, że lokal znajduje się na trzecim piętrze w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, składa się z 5 pokoi, kuchni, łazienki, toalety i 2 korytarzy. W jednym z pokoi znajduje się materac, a w pozostałych stanowiska fryzjerskie – fotele, umywalki, lustra, regały z artykułami fryzjerskimi. W kolejnym pokoju znajduje się stanowisko recepcji, a także wydzielone szklanymi ściankami umywalki z fotelami. Stwierdzono, że lokal nie nosi znamion lokalu mieszkalnego, a w dniu kontroli nie był użytkowany. Na pytanie PINB w kwestii zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania przedmiotowego lokalu z mieszkalnego na użytkowy organ administracji architektoniczno-budowlanej poinformował, że do 3 kwietnia 2019 r. nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące zamiaru wykonywania prac w lokalu nr [...], a także nie została wydana żadna zgoda w tym zakresie. Ponadto PINB wystąpił do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Okręgowej Inspekcji Pracy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie, a organy te stwierdziły, że w niniejszej sprawie doszło do zmiany sposobu użytkowania w myśl art. 71 ust. 2 Prawa budowlanego. W świetle powyższych ustaleń PINB postanowieniem z 19 kwietnia 2019 r., nr IOT/145/2019, wstrzymał użytkowanie pomieszczeń studia fryzjerskiego i nałożył na P.H. obowiązek przedstawienia w terminie 3 miesięcy dokumentów określonych w art. 71 ust. 2 Prawa budowlanego. W dniu 13 maja 2019 r. PINB przeprowadził kolejne oględziny spornego lokalu, podczas których stwierdzono, że w pomieszczeniach lokalu nr [...] nadal prowadzona jest działalność – studio fryzjerskie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty