23.05.2023

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2023 r., sygn. III OSK 3110/21

Ochrona środowiska

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 lutego 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 1278/19 w sprawie ze skarg R.P., Stowarzyszenia B. z siedzibą w W. i Stowarzyszenia C. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia 18 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 lutego 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi R.P., Stowarzyszenia B. z siedzibą w W. oraz Stowarzyszenia C. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z 18 września 2014 r. w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 24 marca 2014 r. Burmistrz Miasta i Gminy W. ustalił środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie Farmy Wiatrowej "[...]" składającej się z 13 elektrowni wiatrowych o mocy do 2 MW każda, o maksymalnej całkowitej wysokości do 150 m n.p.t. wraz z przyłączem kablowym oraz pozostałą infrastrukturą towarzyszącą (dalej: decyzja środowiskowa).

Odwołania od powyższej decyzji wniosły zarówno organizacje społeczne, jak i strony postępowania.

Decyzją z 18 września 2014 r. Samorządowe Kolegium Odwoławczego w Płocku utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Gminy i Miasta W. z 24 marca 2014 r. o środowiskowych uwarunkowaniach.

Skargi na powyższą decyzję wniosły wskazane na wstępie strony postępowania.

Wyrokiem z 13 grudnia 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 2433/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z 18 czerwca 2014 r. Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła A. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: inwestor). Wyrokiem z 18 kwietnia 2019 r., sygn. akt II OSK 1473/17 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

Ponownie rozpoznając sprawę Sąd I instancji wskazał, że po uzyskaniu opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, Burmistrz Miasta i Gminy W. postanowieniem z 1 sierpnia 2012 r. stwierdził obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia i ustalił zakres raportu. Po przedłożeniu przez inwestora raportu, organ I instancji uzyskał wymagane uzgodnienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie i pozytywną opinię od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku. Organ I instancji przeprowadził postępowanie w porozumieniu z Wójtem Gminy [...]. Ponadto, o wszczęciu postępowania, wydanych opiniach, uzgodnieniach, postanowieniach i decyzji kończącej postępowanie organ I instancji zawiadomił w formie obwieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej, wywieszenia na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy [...]. Ponadto zobowiązał Wójta Gminy [...], Wójta Gminy [...] i Wójta Gminy [...] do podania do publicznej informacji mieszkańcom gmin o podejmowanych w sprawie czynnościach i wydaniu decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne