16.01.2019

Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2019 r., sygn. II OSK 304/17

Budowlane prawo; Ochrona środowiska

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędziowie sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. WSA Paweł Groński (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. F., M. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Po 14/16 w sprawie ze skargi Gminy Jaraczewo na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 24 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Po 14/16, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Gminy Jaraczewo na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] listopada 2015r.

nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty Jarocińskiego z dnia [...] sierpnia 2015r. nr [...] znak: [...].

A. F. i M. F., uczestnicy postępowania (inwestorzy, na rzecz których wydano pozwolenia na budowę), reprezentowani przez radcę prawnego, wnieśli skargę kasacyjną od powołanego wyroku. Zaskarżając orzeczenie Sądu pierwszej instancji w całości, zarzucili, na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, naruszenie przepisów prawa materialnego przez błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie, tj.:

1. naruszenie art. 6 ustawy Prawo ochrony środowiska poprzez błędną wykładnię, polegającą na tym, że Sąd przyjął, iż uchybienia organów administracji architektoniczno-budowlanej naruszyły ogólną zasadę prewencji i przezorności, gdy w istocie organy uczyniły zadość tej zasadzie;

2. naruszenie art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 oraz art. 107 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: "K.p.a.") poprzez błędną wykładnię, polegającą na tym, że Sąd błędnie uznał, iż materiał dowodowy zebrany w sprawie nie był kompletny i w pełni miarodajny dla rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej, pomimo, iż niewątpliwie materiał zebrany w sprawie pozwalał na wydanie orzeczenia "w zapadłej treści";

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne