Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. II OSK 1912/20
Zgodnie z art. 235¹ kodeksu pracy, przy rozpoznawaniu choroby zawodowej istotne jest ustalenie związku przyczynowego między warunkami pracy a wystąpieniem choroby. Dla stwierdzenia choroby zawodowej konieczne jest nie tylko udowodnienie narażenia zawodowego na czynniki szkodliwe, ale również wykazanie, że charakterystyka kliniczna choroby odpowiada skutkom działania tych czynników.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz Protokolant asystent sędziego Sebastian Juszczak po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 stycznia 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 1219/19 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 28 sierpnia 2019 r. nr NP.2332.2.58.2016 w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Wyrokiem z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. akt III SA/Kr 1219/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. W. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie, dalej także: "MPWIS", z dnia 28 sierpnia 2019 r., nr NP.2332.2.58.2016, w przedmiocie choroby zawodowej.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł M. W. Wyrok zaskarżył w całości i zarzucił:
1. naruszenie prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy:
1) art. 2351 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.), dalej także: "K.p.", przejawiające się tym, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie poprzez niewłaściwe zastosowanie, nie naprawił błędu Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie polegającego na tym, że organ nie dostrzegł, iż zostały spełnione przesłanki do stwierdzenia schorzenia wymienionego w pozycji 21 wykazu chorób zawodowych w tym niebudzących wątpliwości podstaw do wysokiego prawdopodobieństwa zaistnienia takiego związku przyczynowego, między wystąpieniem schorzenia u M. W. a pracą, jej rodzajem, charakterem, oraz warunkami jej wykonywania w zakładzie skarżącego (w tym jego poprzednika prawnego),
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty