Wyrok NSA z dnia 1 marca 2016 r., sygn. II OSK 1617/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Protokolant asystent sędziego Anita Lewińska po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 stycznia 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 719/13 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 22 stycznia 2014 r., sygn. akt III SA/Kr 719/13, oddalił skargę M. K. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] kwietnia 2013 r. w przedmiocie choroby zawodowej.
Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
M. K. w okresie od 29 września 1982 r. do 17 listopada 2008 r. była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Usług Socjalnych "[...]" S.A., Wydział Handlu i Żywienia, obecnie "[...]" S.A. z siedzibą w Krakowie - na stanowisku wykwalifikowana pomoc kuchenna do 31 grudnia 1992 r., a następnie na stanowisku pomoc kuchenna, starsza bufetowa. Pracując na ww. stanowiskach wykonywała czynności związane z przygotowaniem i wydawaniem posiłków oraz utrzymaniem czystości, które powodowały - według karty oceny narażenia zawodowego - "obciążenie kończyn górnych bez cech monotypowości ruchów w stawach nadgarstkowych".
Małopolski Ośrodek Medycyny Pracy w Krakowie w dniu [...] lutego 2011 r. wydał orzeczenie lekarskie Nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Przeprowadzona przez Ośrodek kompleksowa ocena narażenia środowiskowego, w której oceniano monotypowość ruchów roboczych (brano pod uwagę liczbę powtórzeń danych czynności), wielkość sił rozwijanych przez mięśnie boczne w trakcie pracy oraz stopień ograniczenia ruchowego, nie potwierdziła, aby zainteresowana w trakcie czynności zawodowych wykonywała seryjne ruchy zginania i prostowania nadgarstka powtarzane wielokrotnie w krótkich odstępach czasowych i które spełniałby kryteria ruchów monotypowych. Stwierdzono, że wprawdzie wykonywane czynności na stanowisku pracy pomocy kuchennej i starszej bufetowej obciążały kończyny górne, jednak nie jest to równoznaczne z monotypią ruchów w zakresie stawów nadgarstkowych. Ponadto zgodnie z wykazem chorób zawodowych, uznanie związku przyczynowo - skutkowego stwierdzonego zespołu cieśni nadgarstka z wykonywaną pracą możliwe jest do roku od zakończenia pracy, co w sprawie nie miało miejsca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty