13.07.2023

Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2023 r., sygn. I OSK 1341/22

Nieruchomości

Dnia 13 lipca 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 września 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 2193/20 w sprawie ze skargi K. M. na decyzję Ministra Rozwoju z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 września 2021 r., I SA/Wa 2193/20 oddalił skargę K. M. na decyzję Ministra Rozwoju z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr [...]w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Decyzją Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, nieruchomość położoną w gminie K., obręb B., oznaczoną jako działki nr [...] o powierzchni 0,0157 ha i nr [...]o powierzchni 0,0034 ha, przeznaczono na realizację inwestycji "Przebudowa drogi wojewódzkiej nr [...] od granicy woj. [...] do granicy miasta na prawach powiatu C.(od km [...] do km [...])". Następnie decyzją z dnia [...] lutego 2020 r. Wojewoda Śląski orzekł o: ustaleniu odszkodowania w wysokości 54.873,00 zł na rzecz K. M. za prawo własności powyższej nieruchomości (pkt 1.), odmówił powiększenia ustalonego odszkodowania o kwotę równą 5% wartości nieruchomości zgodnie z art. 18 ust. 1e ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U.2018.1474 ze zm.), dalej jako "specustawa drogowa) (pkt 2.) oraz zobowiązał Zarząd Województwa Śląskiego do wypłaty ustalonego odszkodowania (pkt 3.).

Odwołanie od powyższej decyzji Wojewody Śląskiego złożył K.M. podnosząc błędne ustalenia w operacie szacunkowym wskazujące, że na dzień wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ww. działki nr [...] i [...] posiadały oznaczenie [...], podczas gdy zgodnie z aktem notarialnym – umową darowizny z dnia [...] maja 2004 r. oraz zapisem w księdze wieczystej działki te posiadały oznaczenie B – teren budowlany. W odwołaniu wskazano również, że wywłaszczane nieruchomości powinny być oszacowane zgodnie z obowiązującym prawem, a nie przeznaczeniem planistycznym, a ich cena jednostkowa powinna wynieść 110,67 zł/m2. Zakwestionowano również ustaloną w operacie szacunkowym wartość ogrodzenia, która nie pozwala na odtworzenie nowego składnika budowlanego, a także zarzucono ustalenie długości ogrodzenia nie uwzględniającej jego części między działkami nr [...] i nr [...], nr [...]i nr [...], nr [...]i nr [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne