Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2023 r., sygn. I OSK 1008/20
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Piotr Przybysz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant: asystent specjalista ds. orzecznictwa Marta Ways po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. P. i E. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Łd 726/19 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] oraz w sprawie ze skargi E. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie opłaty adiacenckiej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z [...] lipca 2019 r., nr [...], oraz sprawy ze skargi E. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z [...] lipca 2019 r., nr [...], w przedmiocie opłaty adiacenckiej, wyrokiem z 18 grudnia 2019 r., sygn. akt II SA/Łd 726/19, oddalił skargi. Wyrok ten, podobnie jak pozostałe wyroki sądów administracyjnych przywołane poniżej, jest dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem internetowym: orzeczenia.nsa.gov.pl.
Skargę kasacyjną na powyższe rozstrzygnięcie złożyli A. P. i E. P., reprezentowani przez radcę prawnego, zaskarżając wyrok w całości. W skardze kasacyjnej zaskarżonemu wyrokowi zarzucili:
1. naruszenie przepisów postępowania, które to uchybienie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj. naruszenie art. 98a ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2020 r., poz. 65) - dalej jako "u.g.n." - oraz art. 146 ust. 1a u.g.n. w zw. z art. 7 k.p.a. oraz art. 77 k.p.a. poprzez błąd w ustaleniach faktycznych w postaci uznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, że błąd matematyczny występujący w operacie szacunkowym, na którym oparto określenie wysokości opłaty administracyjnej, był błędem na korzyść strony skarżącej, podczas gdy błąd ten był niekorzystny dla strony skarżącej, gdyż w znaczący sposób wpłynął na zawyżenie opłaty adiacenckiej, tym samym wysokość opłaty adiacenckiej określona została w oparciu o błędny operat szacunkowy, który nie mógł stanowić podstawy wydania decyzji w przedmiocie ustalenia opłaty adiacenckiej;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty