13.07.2023

Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2023 r., sygn. I OSK 255/20

Nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant asystent sędziego Anna Ziółkowska po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lipca 2019 r. sygn. akt I SA/Wa 691/19 w sprawie ze skargi P. T. i J. T. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz P. T. i J.T. solidarnie kwotę 400,00 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 lipca 2019 r., I SA/Wa 691/19 w sprawie ze skargi P. T. i J. T. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty: uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] (pkt 1.) oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania sądowego (pkt. 2.).

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, zaskarżając wyrok w całości i zarzucając naruszenie:

I. przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy, tj.: art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a. w zw. z art. 77 § 1, art. 80 i art. 75 § 1 k.p.a. przez niewłaściwe zastosowanie wynikające z przyjęcia, że organy naruszyły w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy ww. przepisy k.p.a., gdyż błędnie oceniły materiał dowodowy i wyprowadziły na tej podstawie nieadekwatne konkluzje co do okoliczności faktycznych mające w niej znaczenie relewantne, w sytuacji kiedy:

a) z dowodów w postaci publikacji "Na starym [...]. Domy i ich mieszkańcy" oraz publikacji "[...] impresje. Miasto. Ludzie. Obyczaje" wynika, że: M.T. wraz z małżonkiem J. i trójką synów przed wojną mieszkali w willi przy ul. O. w P., dokąd przeprowadzili się z O. w W., gdzie znajdowały się dobra rodzinne J. T. Historia życia M.T. przedstawiona w ww. publikacjach nie wskazuje, aby po zawarciu przez nią małżeństwa w dniu [...] kwietnia 1923 r. z J. T. mieszkała ona choć przez jakiś czas na K. Wynajmowanie przez małżonków T. mieszkania przy ul. O. w P. nie może zaś przesądzać o zaistnieniu okoliczności przemawiającej za uznaniem nieruchomości na K. za dodatkowe miejsce zamieszkiwania M.T., w sytuacji kiedy najem przedmiotowego mieszkania w P. nie wynikał z braku nieruchomości na obecnym terytorium RP, do której przysługiwałoby im prawo własności, lecz ze świadomego wyboru majętnego małżeństwa. Z ww. publikacji wynika, że "J. T. poza dobrami w O. posiadał w P. Mleczarnię [...], sześć kamienic oraz hotel [...] przy ul. [...], był przy tym rygorystycznie oszczędny i zapewne właśnie dlatego jego kapitały szacowano w 1929 r. na 48 mln zł, co dawało mu piąte miejsce pośród najbogatszych ziemian w regionie". Z publikacji tych wynika również, że M.T. zaliczała się do p. elit i towarzystwa i wśród nich była postacią niejednoznaczną, uchodziła za osobę ekscentryczną, miała wyraźna słabość do artystycznej kompanii, a elity, wśród których M.T. obracała się i środowisko artystyczne skupiało się w P., a nie na K., gdzie M.T. pozostawiła majątek. Publikacje, o których mowa wyraźnie wskazują, iż "odbiciem osobowości małżonków, a w szczególności osobowości K., było środowisko, w jakim się obracali. Najpierw w O., a następnie przy O. bywała u nich cała plejada malarzy, głównie kapistów, między innymi (...)". Na uwagę zasługuje także, iż skoro M.T. miała taką osobowość, która potrzebowała prowadzić typowy miejski styl życia i bywać w środowisku typowym dla ówczesnym elit, nie znajduje uzasadnienia, ani potwierdzenia w ww. dowodach teza, że zamieszkiwała ona również na K. Z publikacji nie wynika także, aby małżonkowie przed wojna pozostawali w separacji. Ich czasowe rozłąki przed wojną związane były z częstymi podróżami M.T., która lubiła podróże, głównie egzotyczne. Natomiast życie osobne małżonków stwierdzone zostało dopiero w odniesieniu do okresu okupacji. "Coraz dalsi od siebie małżonkowie okupację spędzili osobno – J. zamieszkał w J., gdzie pracował w hucie szkła, K. z synami przeniosła się do C. i zarabiała na życie, prowadząc kiosk z trafiką (...) ani K., ani J. T. nie wrócili po wojnie (...) do siebie".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne