20.09.2023

Wyrok NSA z dnia 20 września 2023 r., sygn. III OSK 1541/22

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant sekretarz sądowy Paulina Gromulska po rozpoznaniu w dniu 20 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lutego 2022 r., sygn. akt II SA/Wa 2407/20 w sprawie ze skargi B.D. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 30 września 2020 r., nr 3473 w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz B.D. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 15 lutego 2022 r., II SA/Wa 2407/20 oddalił skargę B.D. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z 30 września 2020 r., nr 3473 w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy.

Do Komendanta Miejskiego Policji [...] (dalej: "KMP") 12 czerwca 2020 r. wpłynął meldunek, dotyczący zatrzymania dwóch funkcjonariuszy tej jednostki organizacyjnej Policji, w tym B. D. (dalej: "skarżący"). Z jego treści wynikało, iż 10 czerwca 2020 r. funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji na podstawie postanowienia prokuratora Prokuratury Rejonowej [...], wydanego w postępowaniu [...], dokonali zatrzymania dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji [...] w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa stypizowanego w art. 286 § 1 k.k. i art. 231 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k..

Jednocześnie 11 czerwca 2020 r. Sąd Rejonowy [...] wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania w stosunku do skarżącego, podejrzanego o to, że 26 maja 2020 r. w S., działając wspólnie i w porozumieniu z K. C., J. S., A. G., J. G., D. S. oraz z dwoma innymi nieustalonymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzili W. Ł. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 100 000 zł, po uprzednim wprowadzeniu go w błąd co do zamiaru wywiązania się z umowy sprzedaży papierosów, w ten sposób, że podczas przekazywania przez pokrzywdzonego pieniędzy K. C., na miejsce przyjechało czterech mężczyzn podających się za funkcjonariuszy Policji, którzy dokonywali czynności legitymowania, przeszukania oraz upozorowali zatrzymanie K. C. oraz posiadanych przez niego pieniędzy pokrzywdzonego, przy czym podczas tej czynności przekroczył swoje uprawnienia podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, użył swojej legitymacji służbowej funkcjonariusza Policji KM, czym działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w kwocie 10 000 zł, tj. o przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. i art. 231 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne